خانه / اخبار اجتماعی / 7500 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی گلستان/ سالمندی رو به افزایش است

7500 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی گلستان/ سالمندی رو به افزایش است

مدیر کل بهزیستی گلستان:
گرگان- مدیر کل بهزیستی استان گلستان گفت: تعداد هفت هزار و 500 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی گلستان قرار دارند که از خدمات توانبخشی دریافت می کنند.
، ابراهیم غفاری درنشست خبری که به مناسبت روز ناشنوایان و سالمندان برگزار شده بود، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد 54 هزار مددجو تحت پوشش بهزیستی گلستان قرار دارند که از این تعداد هفت و هزار و 500 نفر از آنان را مدجویان کم شنوا و ناشنوا تشکیل می دهند که خدمات توانبخشی دریافت می کنند.
وی افزود: با اجرای برنامه غربالگری و کاشت حلزون اگر چه از تعداد کم شنوایان یا ناشنوایان کاشته شده، اما بنا به دلایل مختلفی از جمله حوادث ناگهانی و برخی بیماری ها شاهد تحت پوش قرار گرفتن این افراد در لیست مددجویان بهزیستی هستیم.
غفاری افزود: سال گذشته تعداد 42 هزار و 30 نوزاد تحت پوشش طرح غربالگری قرار گرفتند که تعداد هفت هزار و 700 کودک مشکوک و تعداد 43 نوزار هم ناشنوای مطلق شناخته شدند.
وی در ادامه افزود: سازمان بهزیستی از زمان تشخیص ناشنوایی و کم شنوایی برای این کودکان تا 2 سالگی سمعک تجویز می کند و بعر از این سن هم در لیست کاشت حلزون برای رفع ناشنوایی قرار می گیرند.
غفاری با بیان اینکه همه خدمات ارائه شده به این مددجویان رایگان است، تصریح کرد: هزینه کاشت حلزون نزدیک به 40 میلیون تومان است که خانواده ها مبلغ 6 میلیون تومان برای کاشت حلزون هزینه میکنند که از این مبلغ سه میلیون تومان به آنان بازگردانده می شودو مابقی هزینه های کاشت هم از طریق صندوق ارزی در حمایت از این افراد پرداخت می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته نزدیک به دو میلیارد تومان لوازم کمک توتنبخشی در اختیار مددجویان قرار گرفته است که از این مبلغ 333 میلیون تومان هزینه شده است که تعداد 380 نفر کم شنوا سمعک دریافت کرده اند.
به گفته غفاری امسال 700 میلیون تومان کمک لوازم توانبخشی در اختیار این اداره کل قرار گرفته است که بخشی از آن برای کم شنوایان و نا شنوایان هزینه شده است.
سالمندی در گلستان رو به افزایش است
مدیر کل بهزیستی گلستان در ادامه با بیان اینکه سالمندی در گلستان رو به افزایش است، اظهار کرد: با افزایش مراقبت های پزشکی و کاهش زاد و ولدها در چند سال اخیر آمار سالمندان رو به افزایش گذاشته است و همین امر موجب شده تا این افراد نیازمند مراقبت ها و خدمات بشتری باشند.
ابراهیم غفاری افزود: 145 هزار نفر سالمند در استان وجود دارد که 8.7 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند و هر ساله بر تعداد آن ها افزوده می شود و تعداد 6 هزار و 160 نفر از آنان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.
وی ادامه داد: سه مرکز شبانه روزی با تعداد 170 سالمند، 10 مرکز روزانه با نگهداری 350 سالمند و چهار کانون فرزانگان با عضویت دو هزار سالمند در راستای مراقبت از این افراد در استان گلستان فعالیت دارند که تعداد 80 سالمند در منزل مراقبت های روزانه و تعداد 70 سالمند هم ماهی یکبار توسط تیم سیار خدمات مراقبتی و پزشکی دریافت می کنند.
به گفته غفاری طرح توانمند سازی سالمندان از سال گذشته در چهار شهرستان آق قلا، بندر ترکمن، گمیشان و آق قلا آغاز شد و فاز دوم اجرای این طرح در همین شهرستان ها از فردا شروع می شود.

حتما ببینید

نخستین کنگره آزمایشگاه پزشکی کشور در گرگان آغاز شد

نخستین کنگره آزمایشگاه پزشکی با موضوع آزمایشگاه و بیماری‌های قلب و عروق از امروز در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *