خانه / اخبار گلستان / یک کارشناس اقتصادی: صدور مجوزهای بی‌منطق، تولید را زمین زده است

یک کارشناس اقتصادی: صدور مجوزهای بی‌منطق، تولید را زمین زده است

یک کارشناس اقتصادی گفت :صدور مجوزهای بی‌منطق و متعدد در برخی صنایع که تقاضا و نیازی برای آن وجود ندارد تولید را زمین زده است. فرخ قبادی با ذکر مثالی در این باره گفت: در حالی که تعداد کارخانه های فولاد در ایران10 برابر کره‌جنوبی است، تولید ما تنها به اندازه 30 درصد کره است.
وی صدور اینچنین مجوزهایی که بدون توجه به نیازها صورت می‌گیرد را موجد رقابت‌های کاذب درونی دانست و تاکید کرد: در پی صدور این مجوزهای غیر کارشناسی، کارخانجات عملاً تنها با بخش اندکی از توان تولید خود کار می‌کنند.
قبادی با اشاره به اینکه شرکت‌ها و کارخانجات استان باید به علم روز مجهز شوند، گفت: واحدهای تحقیق و توسعه باید در کارخانجات گلستان ایجاد شود.وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی کشور به دلیل عدم توجه به مبانی علم اقتصاد و بدیهیاتی است که در قرن 21 باید مورد توجه اقتصاد سنتی قرار بگیرد، اظهار کرد: امروز در تمام دنیا مبانی علمی و فنی اقتصاد رعایت می‌شود و توصیه‌های اقتصاددانان برای دور کردن دولت از اقتصاد مورد توجه قرار می‌گیرد.به گزارش فارس، وی با ابراز تاسف از عدم ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در شرکت‌ها و کارخانجات تجاری کشور به ویژه در استان‌ها و شهرستان‌ها، افزود: متاسفانه مدیران و مسوولان شرکت‌ها و کارخانجات ما اعتقادی به این مسائل ندارند و به همین دلیل غالباً از آینده شغل، تولید و صنعت خود اطلاعی نداشته و نیازهای مردم در زمان پیش‌رو را نمی‌دانند. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه «تقاضا» کلیدواژه اصلی اقتصاد است خاطرنشان کرد: ایجاد تقاضا درباره یک کالا سبب خواهد شد که آن کالا در صورت کمبود، تامین و در صورت فقدان، تولید شود. قبادی با اشاره به عوامل ایجاد تقاضا ادامه داد: مصرف کننده ،سرمایه‌گذاران بخش تولید، دولت و کشورهای خارجی نیز چهار مولفه ایجاد تقاضای کالا در کشور هستند که می‌توانند موجب رشد تولید و رونق اقتصاد باشند. وی با بیان اینکه متاسفانه درآمد قابل تصرف مردم کاهش بسیاری پیدا کرده است، تصریح کرد: به طور میانگین درآمد امروز مردم به اندازه درآمد آنان در سال 86 است و این بدان معناست که نمی‌شود روی تقاضای مصرف کننده و قدرت او برای خرید تولیدات عرضه شده حساب کرد. عضو اتاق بازرگانی استان گلستان رشد سرمایه‌گذاری در کشور را در گروی چشم‌انداز روشن اقتصادی و نرخ مناسب تسهیلات بانکی دانست و اضافه کرد: متاسفانه هر دو مولفه‌ در کشور ما وضعیت نامطلوب و نابه‌سامانی دارد که موجب می‌شود نتوانیم تقاضای منبعث از سرمایه‌گذاری برای تولید را نیز قابل توجه بدانیم. قبادی وضعیت مالی دولت را نیز در شرایط بحرانی توصیف کرد و گفت: هر روز شاهد این هستیم که دولت از تنگناهای مالی خود سخن می‌گوید و بدهکاری‌های کلانش به بانک‌ها، بیمه‌ها و سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که دولت هم نمی‌تواند حداقل تا چند سال آینده منبع تقاضای کالای تولید و عرضه شده در کارخانجات کشور باشد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها راه ایجاد تقاضا، ایجاد اشتیاق در خریداران خارجی و صادرات کالاهاست، تاکید کرد: اگر به سرعت و در کوتاه مدت به سمت افزایش میزان صادرات کالا حرکت نکنیم به زودی شاهد تعطیلی همه کارخانجات و بنگاه‌های تولیدی در کشور خواهیم بود.
عضو اتاق بازرگانی استان گلستان با بیان اینکه مهار واردات نیز باید به موازات افزایش صادرات صورت بگیرد، افزود: برای انجام این مهم باید از موضوع تعرفه‌گذاری فاصله بگیریم زیرا تعرفه بالا، خود، موجب بروز پدیده شوم قاچاق در کشور شده که به مراتب ضربه بیشتری به تولید داخلی زده است.
قبادی ارتقای سطح کیفی تولیدات و افزایش بهره‌وری را دو راهکار تعیین کننده برای کاهش واردات و افزایش توان رقابت داخلی و خارجی دانست و گفت: ارتقای فناوری‌های تولید، کاهش نرخ بالای بهره تسهیلات بانکی و کاهش هزینه‌های تامین اجتماعی نیز از دیگر مولفه‌هایی است که می‌توانند در روند مهار واردات و افزایش صادرات کمک کنند.
وی بر لزوم حذف استعلامات و قوانین دست و پاگیر در حوزه تولید و صادرات تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه همین مسائل باعث ایجاد هزینه‌های زمانی و مالی بسیاری برای صنعتگران و تولیدکنندگان شده است که در نهایت به اقتصاد کشور آسیب وارد خواهد کرد.

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *