خانه / اخبار گلستان / گلستان نياز به بازنگري جدي در نحوه مصرف آب دارد

گلستان نياز به بازنگري جدي در نحوه مصرف آب دارد

مديرعامل آب و فاضلاب گلستان:

 

 

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان گفت: با توجه به حاکم شدن خشکسالي در اين استان بايد يک بازنگري جدي در نحوه مصرف آب در استان انجام شود و متوليان امر در بخش کشاورزي نيز با جديت موضوع را پيگير باشند.

محمدهادي رحمتي با اشاره به اينکه همزمان با آغاز فصل گرما، تامين پايدار آب اولويت شرکت آب و فاضلاب خواهد بود، اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل گرما، استمرار و پيگيري‌هاي لازم بايد در جهت تامين پايدار آب و خدمات آبرساني به شهروندان براي انجام فرايض ديني صورت گيرد.

وي يکي از دغدغه‌هاي شرکت را تامين آب شرب در ايام تابستان بيان کرد و افزود: با توجه به اينکه استان گلستان با بحران کم آبي مواجه است به همين علت صرفه‌جويي در مصرف آب در بخش خانگي ضرورت دارد و صرفه‌جويي تنها راهکار عبور از تابستان کم آب است.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر تدابير ويژه‌اي براي تامين آب در فصل تابستان انجام شده و براي تامين اضطراري آب در شهرهاي استان 15 ميليارد ريال اعتبار تخصيص يافته که طبق برنامه‌ريزي، شهرهايي که با مشکل کمبود آب مواجه هستند با هماهنگي معاونت مهندسي و توسعه بايد نسبت به اجراي طرح‌ها اقدام کنند.

رحمتي تصريح کرد: نگاهي گذرا به آمارها نشان مي‌دهد ميزان بارندگي و در سال آبي گذشته افزايش داشته ولي با توجه به شرايط خشکي که بر خاک استان گلستان حاکم است، مجموعه استان داراي يک بدهي عظيم آبي است و بارش‌هاي اخير نمي‌تواند به سرعت کمبود آب استان را جبران کند.

وي با اشاره به وضعيت تنش آبي در استان گلستان خاطرنشان کرد: با توجه به حاکم شدن خشکسالي به استان گلستان بايد يک بازنگري جدي در نحوه مصرف آب در استان انجام شود و متوليان امر در بخش کشاورزي نيز با جديت موضوع را پيگير باشند.

رحمتي اظهار داشت: براي مقابله با خشکسالي و کاهش اثرات آن و جبران عقب‌ماندگي استان در ارائه‌ خدمات آب و فاضلاب نيازمند توجه جدي به تکميل طرح‌هاي ملي آبرساني، بهره‌مندي از آب سطحي و سدهاي استان، تقويت اعتبارات بخش فاضلاب براي حفظ محيط زيست و منابع آب در دسترس، استفاده از منابع آب غيرمتعارف شامل آب شيرين‌کن‌ها، و در نهايت قيمت‌گذاري اقتصادي آب و افزايش بهره‌وري آب در بخش‌هاي کشاورزي، شرب و صنعت هستيم.

مديرعامل شرکت آبفاي گلستان با بيان اينکه شاهرگ توسعه در بخش‌هاي گوناگون آب است، افزود ضرورت دارد تا با مديريت مصرف بهينه آب در بخش مصارف خانگي، کشاورزي و صنعتي در مسير توسعه گام برداشت .

 

 

حتما ببینید

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان گلستان:

شناسایی افرادی که ارز دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده اند، در دستور کار قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *