خانه / اخبار اجتماعی / گلستان|‌”‌دسته‌چوبی”؛ آئین کهن مردم دیار استرآباد در سوگ امام حسین(ع)

گلستان|‌”‌دسته‌چوبی”؛ آئین کهن مردم دیار استرآباد در سوگ امام حسین(ع)

آئین‌ها و رسوم هر مردمی، برخاسته از فرهنگ مردم آن دیار است، برخی از این آداب و رسوم در طول تاریخ دستخوش تغییر و تحول شده‌اند، برخی از این آداب و رسوم کمرنگ شده و بر روی برخی هم گرد و غبار فراموشی نشسته است. مردم دیار استرآباد نیز با پیشینه فرهنگی غنی، آداب و خرده آیین‌های متعلق به خود را داشتند که از دالان‌های تاریخ عبور کرده و امروز در اختیار نسل جدید قرار گرفته است.
برخی از آداب و رسوم چندین قرن است که بین مردم این دیار رونق دارد هرچند که زندگی امروزی و پیشرفت تکنولوژی برخی از آنها را به تاریک‌خانه تاریخ سپرده اما رسوم کهن مردمان استرآباد در ماه محرم، نشان از عشق و ارادت این مردم به اهل بیت (ع) دارد و همچنان زنده است.
آیین‌های دسته چوبی و طوق‌بندان و چهل‌منبر و غیره از گذشته‎های دور تا به امروز، در قلب تاریخی دیار گرگان به شور خاصی برگزار می‌شود، هرچند شاید اطلاعات درستی از فلسفه و پیشینه برخی از این خرده آیین‌ها در دست نباشد اما هرآنچه که مایه شکل‌گیری این آداب و رسوم شده، نشان ولایتمداری مردمان این سرزمین کهن است.
” دسته چوبی” یکی از همین آیین‌ها است. در این نوع از عزدارای همراه خواندن اشعار و نوحه‌سرایی، عده‌ای با چوب‌های بلندی که در دست دارند، چوب‌ها را تکان می‌دهند و گاهی هم چوب به چوب می‌کنند یا اینکه سرچوب‌ها را به هم می‌کوبند. اگر هم مراسم در شب اجرا شود، عده‌ای هم مشعل در دست می‌گیرند.
این آیین در شب دوازدهم ماه محرم مصادف با روز سوم شهادت امام حسین (ع) برگزار می‌شود و مردم از بعضی محلات قدیم گرگان مانند سبزه مشهد، سر پیر، دباغان و میخچه‌گران با دسته چوبی عازم محلات دیگر می‌شوند.
در واقع دسته چوبی شبیه دسته زنجیرزنی است، با این تفاوت که افراد یک چوب یا نی به طول یک متر را به شکل عمودی به دست می‌گیرند و بر بالای سر می‌برند، آن را به بالا و پایین حرکت می‌دهند و با دست دیگر سینه می‌زنند و اشعار خاصی را در مسیر راه می‌خوانند.

حتما ببینید

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان گلستان:

شناسایی افرادی که ارز دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده اند، در دستور کار قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *