خانه / اخبار گلستان / کاهلی احزاب استان در پایش عملکرد نمایندگان فاصله روزافزون نمایندگان گلستان با مردم و رسانه تمـاس…فـِرت!

کاهلی احزاب استان در پایش عملکرد نمایندگان فاصله روزافزون نمایندگان گلستان با مردم و رسانه تمـاس…فـِرت!

مهشیدگودرزیان /خبرنگار

۱
خبرآمد که 76 تن از نمایندگان مجلس، طی نامه‌ای، به منظور پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری، طرح سؤال از رییس‌جمهور را به هیئت رئیسه تقدیم کرده‌اند. در متن این نامه آمده بود «نظر به مشکلاتی که برای سپرده‌گذاران برخی مؤسسات اعتباری مانند کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج، فرشتگان، سرمایه و… در چند سال اخیر پدید آمده و ریشه اصلی آن نقص در نظارت بانک مرکزی بوده است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رییس بانک مرکزی سؤال کند و توضیحات و رفتار ایشان نیز قانع کننده نبوده است و از طرف دیگر حقوق مردم در حال ضایع شدن است، لذا از رییس‌جمهور محترم تقاضا داریم پاسخ قانع کننده‌ای به نمایندگان ارائه نمایند. گرچه قبول داریم که نقطه آغاز این مشکل قبل از دولت فعلی بوده است»
در فهرست امضا کنندگان این طرح اما از میان هفت نماینده استان گلستان تنها نام «نبی هزارجریبی» نماینده مردم گرگان و آق قلا به چشم می‌خورَد.
۲
اگرچه تعدادی ازسپرده‌گذاران برخی از مؤسسات مالی مشکل‌دار بعد از تحمل ماه‌ها اضطراب و فشار روانی که زندگیشان را دستخوش آسیب‌های گاه جدی و جبران ناشدنی قرار داد، توانستند به همه یا بخشی از سپرده خود دست یابند اما عده کثیری از مردم همچنان با چالش‌های ناشی از عدم پرداخت سپرده‌هایشان از سوی برخی مؤسسات دست و پنجه نرم می‌کنند. ماه‌ها از دستورات و توصیه‌ها و قول‌های پیگیری مسئولان بالادستی مبنی بر رفع معضلات ناشی از این سوء مدیریت آشکار که زحمت پرداخت تاوان و هزینه‌های ناشی از آن بر شانه‌های نحیف مردم افتاد- می‌گذرد و هنوز بخش عمده‌ای از سپرده‌گذاران به منابع مالی خود دسترسی ندارند و گاه مجبورند با توسل به شیوه‌هایی دون شأن و کرامت انسانی، پول خود را بسان گوشت قربانی از دست مراجعانی بگیرند که برای پرداخت اقساط به این مؤسسات مراجعه می‌کنند.
حالا و در چنین شرایطی که از نمایندگان استان انتظار می‌رفت تا با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی برای احقاق حقوق مردم و رفع این چالش و گرفتاری مسلّم کاری کنند و اقداماتشان را مرحله به مرحله به اطلاع موکلان خود برسانند، مواجهه با جای خالی امضای 6 نماینده استان در طرح سوال از رییس‌جمهور، علامت سوالی بزرگ ایجاد کرده است مبنی بر آن‌که: چرا این طرح توسط نمایندگان گلستان امضا نشد یا اگر امضا نکردن نامه به هر دلیلی اقدام درست‌تری بوده، آن یک تن چرا نسبت به امضای نامه اقدام کرده است؟ عدم وحدت رویه نمایندگان استان در اتخاذ تصمیم برای ورود به موضوعی چنین با اهمیت به چه معناست؟
۳
تماس با نمایندگان برای دریافت ادله‌ی موضع‌گیری‌شان نسبت به طرح، – اعم از مخالف و موافق- آغاز شد. تماس‌هایی که هر یک از دیگری بی‌جواب‌تر ماند. شهرام‌ کوسه‌غراوی نماینده مردم کلاله، مینودشت، مراوه تپه و گالیکش اگرچه گفت که از دلایل همکارانش برای امضا نکردن نامه بی‌خبر است اما وقتی پرسیده شد «شخص شما چرا این طرح را امضا نکردید» اظهار داشت که در جلسه‌ای حضور دارد و بعداً پاسخگوی سؤال خواهد بود و البته این «بعداً» پشت بوق‌های بی‌پاسخ تلفن جا ماند و هرگز نیامد!
رامین نورقلی پور نماینده مردم غرب استان نیز گویی که تلویحاً از طریق واسط پاسخگویی خود به گوش رسانه زد که «نمی‌خواهد در این باره سخنی بگوید» و تماس… فِرت!!
تماس‌های بعدی و بعدی و بعدی با قره‌‌‌جه طیار نماینده گنبد کاووس، ابراهیمی نماینده آزادشهر،رامیان وفندرسک، هزار‌جریبی و تربتی نژاد نمایندگان گرگان و آق‌قلا و قره‌خانی نماینده مردم علی‌آباد کتول همگی یک به یک فِرت…!!
برقراری تماس از سوی رسانه برای گفتگوی چند دقیقه‌ای با نمایندگان استان بسیار سخت و گاه غیرممکن است. تعدادی از آنان، چنان لایه‌های ضخیم ارتباطی اطراف خود ایجاد کرده‌اند که برای گذر از همین‌ لایه‌ها باید کفشی آهنین به پا کرد و در نهایت تنها به گوشه چشمی از مدیران برنامه و رؤسای دفتر و منشی‌های تلفنی دل خوش داشت که اگر صلاح دانستند پیغام رسانه برای آقای نماینده ببرند و پسغام او بازآورند! «دیده‌بان ایران» هم مدتی پیش درباره دو نماینده مردم گرگان و آق‌قلا نوشته بود «باید به‌طور ویژه نقدی بر عملکرد «گریز از رسانه» نمایندگان گرگان یعنی آقایان دکتر نورمحمد تربتی‌نژاد عضو کمسیون کشاورزی و مهندس نبی هزارجریبی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم داشته باشیم که هر دوی آنها با گرایش سیاسی اصلاح‌طلب از لیست امید وارد خانه ملت شدند.»!!
۴
اگر از برگزاری انتخابات در سال‌های ابتدایی استقرار جمهوری اسلامی فاکتور بگیریم، در جریان انتخابات مجلس دهم، شاید برای نخستین بار بود که مردم پس از سال‌ها اراده کردند تا با رفتاری سیاسی مشابه آن‌چه در کشورهای توسعه یافته رخ می‌دهد، با حمایت از فهرست اعلامی از سوی احزاب یا گروه‌های سیاسی، نمایندگانی را به مجلس بفرستند که از پشتیبانی و ضمانت مجموعه‌های قدرتمند سیاسی برخوردارند. این مهم تحقق نیافت مگر به امید پایش مدام و نظارت قوی‌تر احزاب و گروه‌ها بر عملکرد نمایندگان و ایجاد کانالی مطمئن در جهت انتقال صحیح و به موقع خواسته‌ها و مطالبات عمومی به آنان. امروز افکار عمومی همان انتظار دیروز احزاب از مردم را تَکرار می‌کند که: « توسعه یافته عمل کنید» و نقش نظارتی خود را جدی بگیرید!
رییس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان در پاسخ به این‌که این شورا تا چه میزان از پس وظیفه نظارتی خود در قبال عملکرد نمایندگان برآمده می‌گوید: متأسفانه دسترسی احزاب هم به نمایندگان به سختی امکان‌پذیر است و به همین دلیل تاکنون گفتگوی جدی بین دو طرف صورت نگرفته است.
مصطفی سبطی اظهار داشت: واقعیت این است که نمایندگان فعلی کمترین ارتباط را با گروه‌های مختلف از جمله با نخبگان و رسانه‌ها دارند و این آسیبی است که باید برای رفع آن چاره‌ای اندیشید.
وی یادآور شد: پس از انتخابات تنها دو نشست، آن هم به دعوت نمایندگان گرگان و آق‌قلا برگزار شد که در همان جلسه انتقاداتی هم به عملکرد آقایان وارد و از آنان خواسته شد تا به صورت دوره‌ای گزارشی از عملکرد خود به مردم ارائه کنند.
سخنگوی شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب استان ادامه داد: شخصاً بارها به نمایندگان تذکر دادم که ایجاد حلقه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف گردشگری، کشاورزی، صنعت، آموزش، سلامت و… را جدی بگیرند که ظاهراً این امر تاکنون از سوی آقایان مورد توجه واقع نشده است.
سبطی خاطرنشان کرد: ایجاد اتاق فکری شامل متخصصان هرحوزه کمک می‌کند تا چالش‌ها و آسیب‌های مبتلابه استان به درستی شناسایی و پیگیری‌ مقتضی برای رفع آن صورت گیرد.
وی افزود: علاوه بر این، باقی ماندن سوابق جلسات، اظهارات، فعالیت‌ها و مکاتبات در دبیرخانه‌ی مجمع نمایندگان کمک می‌کند تا نمایندگان مردم در دوره‌های بعد، از اقدامات گذشتگان آگاه و بر اساس مستندات موجود، نقشه راه آینده را ترسیم و نسبت به پیشبرد برنامه‌ها و مطالبات اقدام کنند.
سبطی بر ضرورت بازنگری نمایندگان بر روند ارتباطشان با افکار عمومی تاکید کرد و از آنان خواست تا با تنظیم روابط خود با کارشناسان و نخبگان، سطح آگاهی و اطلاعات خود را نسبت به وضع موجود استان افزایش دهند.
وی گفت: شناخت همه جانبه چالش‌های استان به نمایندگان کمک می‌کند تا در مواجهه با مدیران ارشد و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به راحتی اسیر آمار و اعداد نشده و مطالبات به حق مردم را با نگاهی کارشناسی به مسئولان منتقل کنند.
وی قول داد در نشست با نمایندگان، گلایه رسانه مبنی بر عدم پاسخگویی به سوالات افکار عمومی را به آنان منتقل کند.
۵
رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی همچنان در انتظار پاسخ نمایندگان برای دریافت همان سوالات بند نخستین است که:
چرا طرح سوال از رییس‌جمهور به منظور پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران موسسات اعتباری توسط نمایندگان گلستان امضا نشد یا اگر امضا نکردن نامه به هر دلیلی اقدام درست‌تری بوده، آن یک تن چرا نسبت به امضای نامه اقدام کرده است؟ عدم وحدت رویه نمایندگان استان در اتخاذ تصمیم برای ورود به موضوعی چنین با اهمیت به چه معناست؟

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *