خانه / اخبار ویژه / نفس تازه در ريه هاي سازمانهاي مردم نهاد گلستان

نفس تازه در ريه هاي سازمانهاي مردم نهاد گلستان

حمايت مسئولان حوزه اجتماعي استان اميدي تازه به فعاليت دوباره تشکلهاي غير دولتي بخشيده است

مهين نورافروز/روزنامه نگار

 

پس از يک دوره طولاني از سکوت فعاليت تشکل‌هاي غيردولتي درگلستان، مدتي است زمزمه‌ حمايت از اين تشکل‌ها و استفاده از توانمندي آنها در بخش‌هاي مختلف توسعه‌اي استان مورد توجه مديران اين بخش قرار گرفته‌، به گونه‌اي که  در دومين کارگاه آموزشي تشکل‌هاي مردم نهاد که با حضور کارشناسان وزارت کشور و يکصد نماينده سازمان مردم نهاد در گلستان برگزار شد ، بر لزوم توانمند کردن آنها از سوي مديران توجه ويژه اي صورت گرفت و قرار بر آن است تا با حمايت و فعال شدن اين تشکل ها برخي از مسائل استان از جمله حوزه آسيب هاي اجتماعي در راس بر نامه هاي مديران حوزه اجتماعي قرار گيرد.

افزايش دوبرابري فعاليت سمن‌ها در گلستان

 

گلستان، با بيان اين مطلب که اگر به دنبال  توسعه در افق هاي بلند مدت استان هستيم بايد از ظرفيت تشکل‌هاي مردم نهاد استفاده کرد، گفت: کم توجهي به ظرفيت سمن ها طي سال هاي گذشته سبب تشديد آسيب هاي زيادي در حوزه هاي مختلف شده است.

« عبدالرضا چر اغعلي» افزود: ورود جوانان به اين حوزه ها و فعال کردن دوبرابر سمن ها از برنامه هاي اين اداره کل در سال جاري است و از هيچ تلاشي در جهت استفاده بخش دولتي از ظرفيت سمن ها فرو گذار نخواهيم کرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه ضرورت استفاده از ظرفيت سمن‌ها براي بخش دولتي اجتناب ناپذير است، گفت: برگزاري دوره هاي‌آموزشي براي سمن‌ها مي تواند پايه‌هاي حضور آنها  را در بخشهاي مختلف تقويت کند و يکي از د لايلي که طي دوره‌هاي گذشته سبب ناکام ماند برخي سمن‌ها در اجراي اهدافشان شده بود

، نبود دوره‌هاي آموزشي براي اعضاي اين سمن‌ها بود که اين مهم در برنامه‌هاي جديد اين اداره کل گنجانده شده و تصميم داريم تعداد اين کارگاه‌هاي آموزشي سمن‌ها ر ا افزايش دهيم.

وي افزود: آموزش يکي از شاخص‌هاي در موفقيت سمن‌ها است و در صدد افزايش کارگاه‌هاي آموزشي براي سمن‌ها هستيم.

چراغعلي بيان کرد: سازمان‌ها و نهادهاي دولتي نقش مهمي در مهارت‌ها و توسعه سمن‌ها دارند، اما مدتي است بنا به دلايلي چون کمبود بودجه، فعاليت اين سمن‌ها به حاشيه رانده شده و استفاده مفيدي از ظرفيت آنها در جهت کاهش  آسيب‌ها صورت نگرفته است.

اگر بودجه نداريد، امکانات بدهيد

وي افزود: دستگاه‌هاي دولتي اگر نمي توانند بودجه‌اي براي اجراي برنامه‌هاي مختلف در اختيار سمن‌ها قرار دهند مي‌توانند با قرار دادن امکانات اداراي از برنامه‌ها و اهداف آنها حمايت کنند.

مدير کل امور اجتماعي استان ادامه داد: قدم اول شناسايي و کاهش آسيب هاي اجتماعي استان با استفاده از ظرفيت سمن ها است و تا زماني که آسيب‌ها بررسي نشود، نمي توان به ديگر افق‌هاي بلند مدت توسعه در استان اميد وار بود.

وي تعداد سمن‌هاي ثبت شده در حوزه‌هاي اجتماعي، محيط زيستي و فرهنگي را 406 مورد اعلام کر د و افزود: تعداد 82 تشکل از استانداري، 33 تشکل از فرمانداري، 145 سمن از بهزيستي، 97 مورد از سازمان ورزش و جوانان ، 46 سمن از فرهنگ و ارشاد اسلامي و 70 سمن از محيط زيست مجوز فعاليت دارند . اگر چه با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در استان،  اين عدد براي سمن‌ها مناسب نيست.

وي تعدا د سمن هاي مذهبي استان را  هم 2 هزار و 278 مورد عنوان کرد و افزود: تعداد اين سمن‌ها به مراتب بيشتر از ديگرتشکل ها در  استان است و اين نشان دهنده حمايت دستگاه‌هاي مرتبط از اين سمن ها است. حمايتي از ديگر دستگاه‌هاي اجرايي در  در  رابطه با تشکل‌ها کمتر ديده شده است.

آموزش سمنها ر اههاي مطالبه آنها را آسانتر ميکند

يکي از فعالان سازمان‌هاي مردم نهاد استان با اشاره به اينکه تشکل‌ها يکي از پايه‌هاي توسعه هر جامعه‌اي هستند، اما نقش آنها در استان بسيار کم رنگ است، گفت: مردم علاوه بر مشارکت در بخش‌هاي مختلف بايد راههاي مطالبه از مسئولان را هم بدانند که چون آموزشي در  اين خصوص نديده‌اند،

ر اه‌هاي مطالبه خواسته هاي خود را هم نمي‌دانند و همين موضوع  در خصوص برخي از سمن‌ها صدق مي‌کند.

«صفيه هادي پور» افزود: اين توانايي آنقدر در نهادهاي دولتي وجود دارد که لاقل براي رسيدن به خواسته‌هاي درون سازماني و توسعه بخش‌هاي مختلف استان از نيروهاي فعال در سمن‌ها استفاده کنند که اين مهم علاوه بر ايجاد حس مشارکت ، کاهش هزينه‌ها را براي آنان در بر خواهد داشت.

وي با بيان اين مطلب که مسئولان استاني مي‌توانند با رصد کردن فعاليت تشکل‌ها آنها را در تصميم گيري هاي خود دخالت دهند گفت:  گلستان در زمينه اعتياد، طلاق و زنان نيازمند توجه بيشتري است که بدون استفاده از تخصص و توان سمن‌ها رسيدگي به آن امکان پذير نيست.

وعده اي که عملي نشد

در حالي که حدود  سال11 از شکل‌گيري تشکل هاي مردم نهاد خاصه در گلستان مي‌گذرد، اما طي اين سال ها نبود قانون جامعي براي حمايت از اين بخش در قوانين کشوري ،  دست آنها را براي اجراي طرح‌ها و بر نامه‌ها بسته بود، تا اينکه قول رييس دولت يازدهم درحضور 4 هزار نماينده سازمان‌هاي مردم نهاد کشور، مبني بر پيگيري و به تصويب رساندن اين قانون در مجلس نور اميدي را در دل‌ها ايجاد کرد که البته اين مهم نيز تا کنون به سر انجام نرسيده است.

با اينکه چند روز پيش معاون رييس جمهور خبر از اين اتفاق مهم در قالب تصويب نامه هيات وزيران را به فعالان اين حوزه داد، اما بنا به گفته مديران سمن‌ها اين تصويب نامه نه فقط مشکلي را حل نمي کند که ظرفيت‌هاي مهمي را از سمن ها سلب خواهد کرد.

 

حتما ببینید

فوری/ حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز

صبح امروز در جریان برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، چند فرد مسلح مراسم رژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *