خانه / اخبار اقتصادی / اخبار اقتصاد ایران / معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان: افزایش تولید ملی در گروی افزایش اشتغال پایدار است

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان: افزایش تولید ملی در گروی افزایش اشتغال پایدار است

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان در آیین گرامیداشت روز کار و کارگر در شهرستان آزادشهر افزایش تولید ملی در گروی افزایش اشتغال پایداردانست و گفت: تحقق ” اقتصادمقاومتی، تولید و اشتغال”تنها راهکار عملی،گسترش و پیشرفت در کار و توانمندسازی کارگران است .

به گزارش سرزمین جم، دکتر محمود ابراهیمی در آیین گرامیداشت روز کار و کارگر اظهار داشت: خدای بزرگ را شکر می‎کنم که باری دیگر این فرصت را یافتم تا با حضور  در این جایگاه روز جهانی کارگر را خدمت تمامی کارگران پر تلاش و زحمتکش جهان به ویژه کارگران میهن اسلامیمان ایران عزیز و خصوصا کارگران استان گلستان و خانواده بزرگ صباح تبریک عرض کنیم.

وی تصریح کرد: بی‎شک ارزش کار و کارگر بیش از آن است که با نامگذاری یک روز یا حتی یک هفته به نام این عزیزان و برپایی آیین بزرگداشت و اینگونه مراسم بتوانیم دین خود را به این جهادگران سنگر تولید و جنگ اقتصادی ادا کنیم و مراتب تقدیر و سپاس شایسته از آنان را بعمل آوریم.

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان ادامه داد: چرا که به نظر من هر روز روز کارگر است و هر هفته، هفته بزرگداشت این عزیزان،  لذا اینجانب از صمیم قلب به همه کارگران خدوم خدا قوت عرض می‎کنم و سلامتی و پیروزی روز افزون آنان را از درگاه خدای سبحان آرزو می کنم.

دکتر ابراهیمی یادآور شد:همانطوریکه استحضار دارید ، رهبر معظم انقلاب مطابق سنت هرساله و در ادامه سال اقتصاد مقاومتی سال 1396 را سال” تولید و اشتغال ” نامگذاری فرمودند.

وی یادآور شد: این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست که تولید و اشتغال تنها در گرو کار و تلاشهای کارگران عزیز ممکن است و برای تحقق این شعار ،  تنها راهکار عملی،گسترش و پیشرفت در کار و توانمندسازی کارگران است .

 

شکوفایی اقتصادی کشور به پیشرفت تولید ناخالص داخلی وابسته است

این کارآفرین برتر استان گلستان تاکید کرد: شکوفایی اقتصادی و ارتقای سطح کیفیت زندگی هر ملتی به میزان گسترش و پیشرفت تولید نا خالص داخلی آن کشور بستگی دارد به همین دلیل موضوع تولید و اشتغال همواره مورد توجه کشورها است.

دکترابراهیمی خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب نیز در طی چند سال گذشته همواره شعارهای سال را با همین مضامین مطرح کردند تا اینکه سال جاری مشخصا به این دو مقوله یعنی تولید و اشتغال بطور خاص تاکید کردند.

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان بیان داشت: امیدوار هستیم دولت محترم و تمامی دست‎اندر کاران بخش‎های خصوصی و عمومی به این امر مهم توجه ویژه داشته باشند .

وی با بیان اینکه حال سوآل اینست که تولید ناخالص داخلی در یک کشور از چند طریق افزایش می یابد ؟، یادآور شد: بر اساس نظریه کارشناسان تولید نا خالص داخلی کشورها از سه طریق افزایش سرمایه کذاری و تزریق پول به اقتصاد ملی، توانمند سازی نیروی کار و افزایش بهره وری کارگران و  تلفیق دو روش فوق قابل ارتقاء است.

 

افزایش تولید ملی در گروی افزایش اشتغال پایدار است

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: یعنی اگر بخواهیم تولید ملی را افزایش دهیم و متناسب به آن اشتغال پایدار در کشور را نهادینه کنیم از یکسو باید نسبت به سرمایه گذاری و افزایش سرمایه اقدام کنیم و از سویی دیگر سطح توانمندی و کارآمدی و بهره وری کارگران را ارتقاء داده و از این طریق ریسک سرمایه‎گذاری را کاهش داده و نرخ بهره‎وری را افزایش دهیم .

دکتر ابراهیمی بیان داشت: بدهی است که هیچگاه سرمایه به تنهایی نمی‎تواند همه هدف یک کشور را برای افزایش تولید مورد نیاز ارتقاء دهد چون نخست سرمایه محدود است و دوما افزایش سرمایه بدون مدیریت صحیح و نیروی کار توانمند بازده نزولی دارد یعنی از یک حدی به بالا دیگر ارزش آفرینی لازم را از دست خواهد داد.

وی افزود: کشورها برای اینکه از این موضوع درک روشن‎تر و واقعی‎تر داشته باشند، در برنامه ریزی‎های اقتصادی و تدوین برنامه‎های توسعه اقتصادی و اجتماعی خود نسبت این دو مولفه را مشخص می کنند .

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان تاکید کرد: یعنی باید معلوم کنند که در افزایش تولید نا خالص داخلی سهم کار و سرمایه به چه نسبتی باید باشد ؟ این نسبت در هر کشوری نشان دهنده میزان قدرت اقتصادی و توانمندی کشور در ارتقای تولید و اشتغال پایدار آن کشور است.

دکتر ابراهیمی بیان داشت: بر اساس گزارشات مراجع مربوطه این نسبت در کشورهای توسعه یافته حدوا 60 به 40 است یعنی سهم کار در ارتقای تولید ناخالص داخلی 60 و سهم سرمایه چهل است اما در کشورهای در حال توسعه میانگین این نسبت 30 به 70 است یعنی سهم کار در ارتقای تولید ناخالص داخلی 30 و سهم سرمایه 70 است .

وی متذکر شد: در کشور ما بر اساس ابلاغ سیاست‎های کلی تدوین برنامه توسعه ششم از طرف مقام معظم رهبری این نسبت به میزان یک سوم سهم کار و بهره‎وری نیروی کار و دو سوم سهم سرمایه تعیین شده است یعنی سهم بهره‎وری نیروی کار در افزایش تولید نا خالص داخلی باید حدود 3/33 درصد باشد. بنا براین با توجه به هدف رشد هشت درصدی تولید ناخالص داخلی که در برنامه ششم برای هر سال تعیین شده ، باید حدود 7/2 درصد از این رشد هشت درصدی از طریق بهره‎وری نیروی کار تامین شود.

این فعال اقتصادمقاومتی کشور تاکید کرد:  اما آنچه که بسیار جای تامل دارد اینست که متاسفانه در عمل این درصد بسیار پایین تر از اهداف تعیین شده است و اگر نتوانیم این درصد را به سطح تعیین شده ارتقاء دهیم اهداف اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار تولید و اشتغال محقق نخواهد شد.

 

 

توجه قوای سه‎گانه به صیانت از جایگاه و منزلت کار و کارگر و توانمندسازی آنها

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان افزود: با این توضیح برای عملی شدن شعار “اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال” در سال جاری مهمترین کاری که قوای سه‎گانه کشور اعم از دولت ، ومجلس محترم شورای اسلامی و قوه قضاییه باید انجام دهند صیانت از جایگاه و منزلت کار و کارگر و توانمند سازی آنها در راستای ارتقای بهره وری است و در مقابل بخش خصوصی و کارآفرینان نیز باید کمک کنند تا بستر لازم برای بکارگیری نیروهای آماده بکار فراهم و شغل افراد شاغل نیز پایدار و بهره ور ادامه یابد.

دکتر ابراهیمی خاطرنشان کرد: با یک مرور کلی و عارضه یابی وضع موجود می توان عوامل موثر بر بهره‎وری نیروی کار و کارگران را به دو دسته عوامل بیرونی و خارج از کنترل افراد و کارگران که این عوامل عمدتا به استراتژی ها و سیاست‎های دستگاه‎های اجرایی ، قانونگذار و قضایی بر می گردد که باید توسط قوای سه‎گانه اشاره شده بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد و موارد ی که نقش بازدارنده دارد مرتفع و عوامل پیش برنده تقویت شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این دولت محترم باید با بالا بردن اثر بخشی آموزش‎های رسمی اعم از آموزشهای عالی و قبل از آن از یکسو و ارتقای سطح آموزش‎های غیر رسمی و مهارتی از سویی دیگر نیروهای کارجو و بیکار را برای اشتغال و بکار گیری در تولید ، آماده و توانمند کند و انگیزه کسب مهارت را در آنان افزایش دهد.

دکتر ابراهیمی به دومین عامل موثر بر بهره‎وری نیروی کار و کارگران را عوامل درونی که به خود کارگران از یک طرف و سازمان‎ها و بنگاه‎های اقتصادی مربوطه از سویی دیگر باز می گردد، دانست.

وی با بیان اینکه کارگران عزیز باید بدانند که به قول معروف هیچکس بهتر از خودشان نمی تواند به آنها کمک کند، گفت:  تنها در صورت اراده و خواست خودشان است که می‎توانند قله‎های موفقیت را طی کنند و تا اراده نکنند و اعتماد به نفس و عزت نفس لازم را بدست نیاورند هیچکس نمی تواند به آنها کمک کند و از طرفی دیگر مدیران بنگاه‎های اقتصادی نیز باید توانمند‎سازی و آموزش کارکنان را در سر لوحه کارها قرار داده بستر و زمینه شکوفایی استعدادها و خلاقیت و نوآوری نیروی کار  را در بنگاه‎های اقتصادی فراهم کنند.

معاون بازرگانی گروه صنعتی صباح گلستان تاکید کرد: اگر این دو دسته عوامل آگاهانه و بصورت علمی و کارشناسی شده عمل کنند ، به امید خداوند متعال و در سایه رهبری حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب قطعا می‎توانیم نه تنها رشد هدفگذاری شده را محقق کنیم بلکه تولید ملی را با نگرش برونگرا به اقصاء نقاط جهان صادر کنیم و اقتصاد ملی را از حالت تک محصولی و تکیه بیش از حد به درآمدهای فروش نفت خام نجات دهیم.

حتما ببینید

صید ماهیان استخوانی از 15 مهر ماه

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان خبر داد: معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *