خانه / Uncategorized / ورزشی / معاونت جوانان گلستان، پنهان زیرسایه ورزش

معاونت جوانان گلستان، پنهان زیرسایه ورزش

پس از گذشت بیش از چهار سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، زمزمه‌هایی مبنی بر احیای سازمان ملی جوانان و منفک شدن آن از وزارت ورزش به گوش میرسید، که تا کنون که دردوره جدید روی کار آمدن دولت دوازدهم هستیم خبری از ایجاد دوباره سازمان ملی جوانان به گوش نمی‌رسد.
ادغامی که سال‌ها پیش در پی یک تصمیم احساسی و غیرکارشناسی برای ادغام دو نهاد بزرگ که طیف عظیمی از جوانان را در بر داشت شکل گرفت و پس از سال‌ها هم اکنون موافقان این طرح به اشتباه خود پی برده و اعتراف می‌کنند که با این حرکت عجولانه بسیاری از مسائل حوزه جوانان مورد بی‌مهری قرار گرفته است.
اگر چه طرح جداسازی سازمان ملی جوانان و وزارت ورزش حالا پس از مدت‌ها رایزنی به در بسته خورد و موافقان آن را به کما برد، اما در تمام سال‌های ادغام ، آنقدر که از ورزش شنیده‌ایم ، از اقدامات و حمایت‌هایی که باید از جوانان انجام گیرد، چیز زیادی شنیده نشده است.
از سوی دیگر عملکرد این حوزه حاکی از آن است که مسئولان امر این حوزه را بدون انگیزه اداره می‌کنند .
قبل از ادغام این دو نهاد جوان گرا، گلستان یکی از استان‌های پیشروی کشور در زمینه فعالیت جوانان و تشکیل سمن‌های خودجوش برای توسعه استان به شمار می‌رفت. با نگاهی گذرا به کارنامه سابق فعالیت‌های سازمان ملی جوانان درگلستان به تکاپوی نسل جوان گلستان در آن زمان و بی‌تحرک ماندش در زمان حاضر پی می‌بریم .

کاهش انگیزه مشارکت جوانان گلستانی
یکی از اعضای فعال سمن‌های خودجوش مردمی با بیان این‌که طی چند سال اخیر میزان مشارکت‌های داوطلبانه جوانان کاهش پیداکرده، گفت : اگرچه کاهش این مشارکت‌ها ربطی به ادغام این دو سازمان ندارد، اما بی تاثیر هم نبوده است .
« فاطمه کیقبادی » افزود: در حال حاضر معاونت امور جوانان استان به دلیل کمبود بودجه قادر به حمایت از فعالیت‌های جوانان نیست، اما با این حال دست از فعالیت‌های خود برنداشته و همچنان پا به پای جوانان به دنبال اجرای طرح‌های آنان است .
وی در ادامه افزود : در گذشته سمن‌های خودجوش جوانان، فعالیت‌های گسترده‌تری در سطح استان داشتند، اما چند سالی است به دلیل پایین آمدن انگیزه رغبتی برای فعالیت های داوطلبانه و خودجوش ندارند.
کیقبادی با اشاره به این‌که استفاده از تجربه سمن‌ها در رفع مشکلات جوانان استان موثر است، گفت: مسئله آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، افسردگی جوانان و پایین آمدن سطح امید به زندگی در آنان، از جمله مشکلاتی است که گریبانگیر جوانان شده و سمن‌های خودجوش با فعالیت‌های خودسهم عمده‌ای در کاهش این آسیب‌ها دارند که در صورت عدم حمایت، انگیزه سمن‌ها برای حرکت‌های خودجوش کم رنگ می شد .
یکی دیگر از فعالان سمن‌های غیردولتی جوانان با بیان این‌که مشکلات جوانان برای ثبت یک سمن بعد از ادغام چند برابر شده، گفت : قبل از ادغام وزارت ورزش و سازمان ملی جوانان ثبت سمن‌ها بسیار راحت‌تر انجام می‌شد و حمایت‌های خوبی از آنها صوت می‌گرفت.
« امید کابلی » در این باره نیز گفت: سطح مشارکت‌ها بالاتر بود، اما پس از ادغام، به علت بروکراسی سخت اداری برای ثبت سمن‌ها ، موجب شد تا علاقه جوانان نسبت به فعالیت در این حوزه کاهش یابد و سطح مشارکت‌ها پایین بیاید.
وی افزود: در سال‌های اخیر سطح اعتماد مردم هم به نهادهای خودجوش کاهش یافته و یکی از دلایل آن پنهان ماندن فعالیت‌های این سمن‌ها زیر چتر اداره ورزش است.
کابلی ادامه داد: با توجه به این‌که سمن‌ها خودجوش بوده و باید با سرمایه اعضای
موسس فعالیت کند، اما به علت کمبود سرمایه اعضا و یا ترس از سرمایه‌گذاری و فقدان حمایت‌های دولتی در اعطای طرح‌ها، سمن‌ها نسبت به گذشته از تحرک و پویایی کمتری برخوردارند.
برای ادامه راه، نیازمند افزایش بودجه‌ایم
وی با بیان اینکه اما معاون امور جوانان استان با ابزار این مطلب که با دست خالی به جوانان و برنامه‌های آنان بی‌توجه نخواهیم بود، گفت : اگر چه لایحه منفک شدن این سازمان از وزارت ورزش در مجلس رد شد، اما این امر سبب نشد تا این معاونت در اهداف و تصمیم‌های خود در رابطه با رسیدگی به وضعیت جوانان گلستان کوتاهی کند .
« محمود متقی » افزود : در حال حاضر این معاونت با همان ساختار قبلی به فعالیت خود ادامه داده، اما از آنجا که پس از ادغام همواره زیر سایه ورزش گمنام مانده، فعالیت‌های این حوزه در رابطه با جوانان استان کمتر به چشم می‌خورد. ‌
وی در ادامه افزود : شرایط سخت ثبت تشکل‌ها نسبت به گذشته نیز یکی دیگر از دلایل کاهش مشارکت جوانان در زمینه‌های مختلف اجتماعی است و تا زمانی که این شرایط برای آنها آسان نشود و اعتماد سطح جامعه به فعالیت تشکل‌ها افزایش پیدا نکند، نمی‌توان شاهد پیشرفت تشکل‌های جوانان بود .
متقی افزود: سال گذشته بودجه درنظر گرفته شده برای این معاونت در سطح کشور 7 میلیارد تومان بود که معادل بازسازی 16 کیلومتر راه روستایی است.
وی ادامه داد: تمامی معاونت‌ها با اعتراض به رقم بودجه، درخواست اعتبار 250 میلیارد تومانی را برای معاونت‌های کل کشوربه وزیر ارائه دادند که هنوز منتظر خبری از موافقت با این بودجه هستیم.
وی افزود: بودجه‌ای که از ابتدای سال تا کنون به این معاونت پرداخت شده بسیار اندک بوده و این مساله موجب شد تا برخی برنامه‌های این سازمان با کمک خیران و چند دستگاه دولتی برگزار شود.
وی افزود : قرار بر آن بود تا از ردیف برنامه 5 ساله توسعه بودجه‌ای در اختیار معاونت‌ها قرار گیرد که تا کنون محقق نشده و منتظریم تا این قول از ردیف بودجه‌ای برنامه ششم تحقق یابد.
اگر چه معاون حقوقی و امور مجلس و معاون هماهنگی وزیر ورزش و جوانان در امور استان‌ها در سفر خود به گلستان، خبر از راه اندازی سمن برای جوانان در استان را داده بود، اما باید دید که آیا با وجود کسری بودجه در معاونت امور جوانان گلستان، این نهاد توان حمایت از برنامه‌های جوانان را دارد یا همچنان نسبت به تعهدات خود بد قول می‌شود.

حتما ببینید

ناکامی تیم‎های کبدی کشور در مسابقات آسیایی گرگان

تیم بانوان و آقایان کبدی ایران در پایان رقابت‎های مسابقات کبدی قهرمانی آسیایی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *