خانه / اخبار گلستان / مصاحبه با فرزند شهید جهانگیری؛ شهید جهانگیر مرجانی شهید بیت المال گلستان

مصاحبه با فرزند شهید جهانگیری؛ شهید جهانگیر مرجانی شهید بیت المال گلستان

خبرنگار داود خاندوزی:  دوران دفاع مقدس دوران عجیبی در انقلاب اسلامی است گر چه دستاوردهای زیادی این دوران با خود به همراه داشته اما بخشی از دستاوردهای آن دوران به دلیل غفلت و روزمرگی در بدنه جامعه مانند یک سنت حسنه حفظ نشده است.

دم زدن از فرهنگ و ایثار و شهادت کاری سهل و آسان است و اگر بخواهیم امروز از آحاد جامعه برپسیم شهدا از ما چه می‎خواستند شاید همانگونه که در وصایای شهدا آمده ولایتمداری، حجاب و دیانت مهمترین جملات و پاسخ‎های ما باشد که از جامعه دریافت می‎کنیم.

امروز اگر جامعه ما به دوران دفاع مقدس رجوع می‎کرد کمتر اخباراهای اختلاس، فساد اقتصادی را در تیتر یک رسانه‎ها می‎دیدیم، به نظر می‎رسد ویژه‎گی‎های فرهنگی و شخصیتی جوانان دهه شصتی باعث شده بود که این جوانان اسطوره‎هایی برای نسل‎های سوم و چهارم انقلاب اسلامی شوند.

مسئله‌ی حق‌الناس و اهتمام به حفظ و مراقبت از بیت‌المال به عنوان امانتی که در اختیار افراد قرار گرفته موضوعی بود که عموم مردم در آن دوران بسیار حساس و دغدغه‎مند بودند.

*بدون نظارت سیستماتیک ملت ایران در دوران دفاع مقدس از بیت المال صیانت می‎کردند

کشور در دوران هشت سال دفاع مقدس علی‎رغم اینکه به دلیل جنگ و فقر در جامعه سیستم‎های نظارتی دقیقی در دستگاه‎های اجرایی نداشت اما  ملت ایران با فرهنگ مراقبت از بیت المال و حق‎الناس تمام نقشه‎های دشمنان را با فشارهای سیاسی و اقتصادی برای به زانو درآوردن کشور نقش بر آب کردند.

بخش عظیمی از رعایت این حق الناس را در آن دوران مردم مدیون رزمندگان اسلام بودند چرا که کسی جرات اینکه با سوء استفاده و زیاده‎خواهی باعث رنجش و ضربه به رزمندگان جبهه‎های حق بر علیه باطل شود را نداشت.

دوره‌ی‌ دفاع مقدس پاک‎ترین دوره در اقتصاد سیاسی ایران بوده، گرچه به دست آوردن دلایل این موضوع بیشتر به سطوح بالای تصیم‌گیری و سیاست‌های کلان اقتصادی برمی‌گردد، اما  ویژگی‌های شخصیتی و فرهنگی که آن زمان در روحیه‌ی اشخاص متجلی بود باعث شده مسئله‌ی حق‌الناس و اهتمام به حفظ و مراقبت از بیت‌المال به عنوان امانتی که در اختیار افراد قرار گرفته است بسیار بسیار حایز اهمیت قرار گیرد.

بیت المال موضوعی بود که اوایل انقلاب و سالیان دفاع مقدس، عموم مردم نسبت به آن دغدغه و حساسیت داشتند و لذا مجال گسترده برای سوء استفاده‌ و بی‌مبالاتی‌ نسبت به بیت‌المال فراهم نمی‌شد.

زمندگان در عین کمبودها ، به شدت مراقب مصرف  از تجهیزات، البسه و مواد غذایی بودند و این موضوع را باید یکی از معروفات ایثارگران و رزمندگان به جامعه برشمرد که امروز برخی به دلیل تجمل‎گرایی و وسوسه‎های شیطانی این معروف را فراموش کردند.

*شهید مرجانی به بیت المال بسیار بسیار حساس بود

شهید جهانگیر مرجانی ، شهید کارمندی که به دلیل توجه به بیت المال امسال به عنوان شهید شاخص استان گلستان انتخاب شده است و با توجه به اهمیت بیت المال و حق الناس این مهم ما را وا داشت تا نسبت به انتخاب این شهید به عنوان شهید شاخص استان گلستان با فرزند شهید گفت‎و گو کنیم.

احسان مرجانی در گفت‎و‎گو با خبرنگار هفته‎نامه سرزمین جم اظهار کرد: شهید مرجانی در عملیات کربلای 5 در شلمچه با اصابت گلوله خمپاره به فیض شهادت نائل  آمد.

وی تصریح کرد: شهید مرجانی به پشتیبانی از ولی فقیه تاکید داشت و همواره به ما توصیه می‎کرد که در مسیر پایداری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گام بردارید.

این فرزنده شهید در خصوص انتخاب پدر شهیدش به عنوان شهید شاخص کارمند استان گلستان گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس پدرم به دنبال اعزام به مناطق عملیاتی جنوب کشور بود اما مسئولان جهاد وقت با اعزام ایشان موافقت نمی‎کردند و لذا پدرم تصمیم‎ می‎گیرد با مرخصی دو ماهه و بدون حقوق از اداره امور آب گرگان دشت به جبهه برود.

مرجانی با بیان اینکه پدرم به صورت بسیجی وارد لشکر 25 کربلا شد و به جبهه رفت، افزود: شهید مرجانی به عنوان تخریبچی در این لشکر فعالیت می‎کرد.

وی به خصوصیات اخلاقی شهید مرجانی اشاره کرد و افزود: این شهید بزرگوار نسبت به بیت المال بسیار بسیار حساس بود، به اقامه نماز اول وقت تاکید داشت و روحیه و شخصیتی مهربان داشت و با تلاش جهادی در امور محوله کارهای خود را به اتمام می‎رساند.

این فرزنده شهید در خصوص برگزاری اجلاسیه ملی 4 هزار شهید استان گلستان یادآور شد: این اقدام بسیار هوشمندانه از سوی مسئولان تدارک دیده شده است و امیدوارم برگزاری چنین برنامه‎هایی ادامه داشته باشد.

 

حتما ببینید

تولید میگو در استان گلستان ۶۰ درصد افزایش یافت

معاون ‌‌اداره‌کل شیلات استان گلستان گفت: تولید میگو در استان گلستان در سال گذشته ۱۶۹۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *