خانه / اخبار اجتماعی / مشاوران زن ، نیمه پنهان دستگاه‌های اجرایی گلستان

مشاوران زن ، نیمه پنهان دستگاه‌های اجرایی گلستان

بر اساس آمار موجود تعداد977 زن در پست‌های مهمی ایفا نقش می‌کنند که از این تعداد 82 زن در بخش‌های مدیریتی و مشاوره‌ای دستگاه‌های اجرایی استان،54 زن در سمت دهیار، 68 زن عضو شوراهای‌شهر ، 18زن عضو شوراهای‌روستا،81 زن درمقام هیات علمی دانشگاه‌ها و674 زن در حوزه پزشکی حضور دارند ومابقی در بخش‌های غیرتخصصی و غیردولتی مشغول به فعالیت هستند.
این در حالی است که با توجه به تعداد جمعیت زنان استان درسمت مشاور‌امور بانوان دستگاه‌های اجرایی استان، اما هنوز جایگاه آنان آنطور که باید شناخته نشده و تعدادی از فعالان حوزه زنان نیزمعتقدند که مشاوران زن تا کنون خروجی خبرسازی در حوزه زنان استان نداشته‌اند.
دست بسته مشاوران زن
بنا به گفته مدیرکل دفتر امورزنان وخانواده استانداری گلستان، نداشتن قدرت اجرایی مشاوران زن، در بخش‌های مختلف و ابلاغ دستور العمل‌های متفاوت، موجب شده تا دست مشاوران امور بانوان دردستگاه‌های اجرایی، برای پیاده کردن بسیاری از برنامه‌های مور نیاز حوزه زنان بسته شود.
دکتر«کلثوم غفاری توران» با بیان مطلب که درحال حاضرحدود80 زن در سمت مشاورامور بانوان دردستگاه‌های اجرایی مشغول به فعالیت هستند، به سرزمین جم گفت: این نشان دهنده تغییر نگاه مدیران به حضور زنان در جایگاه مورد مناسب آنان، نسبت به گذشته است و امروز مدیران استانی و شهرستانی با رویکردی متفاوت‌تر به توانمندی زنان در بخش‌های مختلف تصمیم‌گیری نگاه می‌کنند. اما هنوز هم جایگاه ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری آنان در حوزه زنان تعریف نشده است.
وی در ادامه اهم مشکلات و چالش‌های مشاوران زن در امور زنان وخانواده را در جهت دستیابی به اهداف سازمانی، مشخص نبودن جایگاه نهادهای رسمی متولی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در امور زنان، کمبود بودجه و نبود برخی ضمانت‌های اجرایی دراین حوزه عنوان کرد وافزود: وجود چنین مشکلاتی موجب شده تا حوزه زنان بر خلاف انتظارات خواسته شده، از عملکرد بالایی برخودار نباشد و چالش‌های پیش روی این زنان، موجب شده تا مشاوران زن در این حوزه اجرایی توانمند دیده نشوند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه با وجود همه مشکلات در حوزه زنان، گلستان وضعیت مناسب‌تری نسب به برخی استان‌های کشوردررابطه با اجرای عدالت جنسیتی دارد، گفت: زنان مشاوردر دستگاه‌های اجرایی استان، نباید به دلیل چالش‌های موجود فرصت‌ها را نادیده بگیرند و سطح عملکرد این حوزه را کاهش دهند، بلکه باید مشکلات را تبدیل به فرصت‌های جدیدی در حوزه زنان کنند.
مشاوران زن، توجه ویژه میخواهند
در ادامه مشاور امور زنان و خانواده جمعیت هلال احمراستان، نگاه مدیران را درارتباط با موفقیت برنامه‌های حوزه زنان هردستگاه اجرایی بسیار موثرعنوان کرد و به سرزمین جم گفت: همواره موانع در بسیاری از بخش‌های مختلف شغلی و مسئولیتی بخصوص برای زنان وجود داشته است، اما معتقدم که چنانچه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان تمایلی برای رفع موانع و مشکلات حوزه زنان داشته باشند، می‌توانند با استفاده از نظرات زنان مشاور به اهداف بلندی در این زمینه دست پیدا کنند.
« فاطمه کیقبادی» یکی از مشکلات کم رنگ بودن و یا منفعل دیده شدن برخی از زنان مشاور در مجموعه‌های اداری را نداشتن تجربه در بخش‌های مختلف از جمله سمن‌ها دانست وافزود: چنانچه این افراد از تجربه کافی در بخش‌های اجتماعی و برنامه‌های مشارکتی برخودار باشند، به مراتب عملکرد بهتری را در این حوزه به رغم وجود بسیاری از موانع و دستورالعمل‌ها از خود نشان خواهند داد. چرا که فعالیت در سمن‌ها، به طور ناخودآگاه ضریب صبر و قدرت برنامه‌ریزی ذهنی فرد را برای برون رفت از مشکلات موجود و پیدا کرن راه‌حلی برای کمک به مشکلات مراجعان را افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: همواره سنگ‌اندازی در حوزه زنان وجود داشته است، اما اینکه مشاوران زن که وظیفه سنگینی برعهده دارند، نتوانند با مدیریت و درایت زنانه خود بر این گونه مشکلات غلبه کنند ، بی شک توان مقابله با مشکلات حوزه زنان را که بخش بزرگ از آن را آسیب‌ها تشکیل می‌دهند، نخواهند داشت.
در حالی که زنان مشاور در امور خانواده و زنان دستگاه‌های اجرایی استان، با مشکلات عدیده‌ای در این حوزه روبرو هستند، اما نداشتن خروجی اطلاعات در این حوزه و خالی بودن دست آنان از آمارهای استانی دررابطه با حوزه زنان و ارتباط اندک آنان باحوزه رسانه‌ها، سبب شده تا کارکرد روزانه این افراد دور از چشم زنان استان، محدود به بررسی نامه‌ها و جلسات اداری شود.

حتما ببینید

انعکاس خبر در رسانه‌های استان نتیجه داد؛ پرونده کمیسیون پزشکی طاها مولانا تأیید شد

معاون توانبخشی بهزیستی استان گلستان از تأیید پرونده کمیسیون پزشکی»طاها مولانا» کودک4 ساله مبتلا به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *