خانه / اخبار اجتماعی / مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری: نوروز 96، شش میلیون مسافر به گلستان سفر کردند آمار، نیـازمنـد بـازنـگری

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری: نوروز 96، شش میلیون مسافر به گلستان سفر کردند آمار، نیـازمنـد بـازنـگری

درحالی که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرده است که درتعطیلات نوروز 96 افزون بر شش میلیون مسافر از جاذبه‌های تاریخی استان دیدن کردند، استاندار این آمار را نیازمند بازنگری و دقت بیشتر در روش‌های گردآوری دانست.
ابراهیم کریمی در نشست ستاد اجرایی خدمات سفر گلستان به افزایش تعداد مسافران استان در نوروز 96 اشاره کرد و گفت: این آمار از 2 میلیون و 450هزار مسافر در نوروز 95 به 6 میلیون و 100 هزار نفر در نوروز امسال رسید.
این درحالی بود که استاندار گلستان این افزایش 3 برابری را نیازمند بررسی بیشتر و توجه به روش‌های گردآوری آمار دانست و گفت: این میزان افزایش در فاصله یکسال ، دور از ذهن بوده و باور وقوع آن دشوار است.
سیدمناف هاشمی اظهار کرد: یکی از بهترین روش‌ها برای برنامه‌ریزی‌های آینده تکیه بر آمارهای درست و صحیح است و بر همین اساس باید از روش‌های موثر برای جمع‌آوری داده‌ها و آمارها بهره ببریم.
استاندار گلستان با تأکید بر گردآوری صحیح آمار گردشگران، ایجاد زیرساخت‌های ضروری برای این بخش را ضروری دانست و گفت: یکی از برنامه‌هایی که باید در دستور کار فعالان قرار گیرد، افزایش زمان ماندگاری مسافران در استان است.
هاشمی اظهار کرد: گردشگری منبع اصلی درآمد بسیاری از کشورهاست ،اما علیرغم ظرفیت‌های فراوان، این بخش هنوز به جایگاه موثر و ثابتی در کشور و استان نرسیده است.
وی بیان کرد: گلستان از جمله استانهای مملو از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که باید با اجرای طرح‌های ابتکاری و خلاقانه ، مسافران را به ماندگاری بیشتر در استان و معرفی جاذبه های آن به دیگران ترغیب کرد.
استاندار گلستان افزود: ایجاد بازارچه‌های نوروزی و نوروزگاه‌ها، یکی از فرصت‌های مهم برای معرفی صنایع دستی اقوام گلستانی است تا از این راه زمینه برای فروش این تولیدات و جذب گردشگر بیشتر فراهم شود.
هاشمی همچنین با گلایه از برخی نابسامانی‌ها در تعطیلات نوروز مانند افزایش چند برابری دستمزد تعمیرگاه‌ها، بر ضرورت توجه و نظارت بیشتر برای جلوگیری از تکرار آن در استان تاکید کرد.
وی از آمار 44 درصدی فوت مصدومان حوادث رانندگی در مراکز درمانی استان نیز انتقاد کرد و گفت: افزایش تجهیزات ضروری و اورژانسی و به کار گیری پزشکان متخصص، راهکارهای کاهش تلفات ناشی از سوانح رانندگی در استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان هم به ظرفیت بالای استان برای جذب گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: آثار تاریخی و طبیعی متعدد و کمتر شناخته شده، جاذبه‌های دارای قابلیت برای کشاندن پای گردشگران به گلستان است.
ابراهیم کریمی اظهارکرد: تبلیغات کم و ضعف در معرفی ظرفیت‌ها موجب شده، سهم گلستان از درآمدهای مرتبط با حوزه گردشگری کمتر از حد انتظار و پایین‌تر از توانمندی‌های موجود باشد.
وی گفت: با این وجود، تعداد بازدید کنندگان آثار تاریخی گلستان از 523 هزار نفر در نوروز پارسال به یک میلیون و 30 هزار نفر در نوروز سال 96 رسید.
کریمی؛ همجواری گلستان با ترکمنستان را نیز یکی از ظرفیت‌های گردشگری استان دانست و گفت: باید از این ظرفیت برای زمینه‌سازی ورود مسافران از کشورهای شمالی به درستی بهره ببریم.
وی به آمار گردشگران خارجی ورودی به استان اشاره کرد و افزود: نوروز سال 95 یکهزار و 688 خارجی به تماشای جاذبه‌های تاریخی گلستان آمدند، اما این تعداد در نوروز امسال با رشد 44 درصدی به 2 هزار و 774 نفر رسیده بود.

حتما ببینید

لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی توزیع شد

سرپرست کمیته امداد استان گلستان گفت: همزمان با فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *