خانه / اخبار اجتماعی / مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری: نوروز 96، شش میلیون مسافر به گلستان سفر کردند آمار، نیـازمنـد بـازنـگری

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری: نوروز 96، شش میلیون مسافر به گلستان سفر کردند آمار، نیـازمنـد بـازنـگری

درحالی که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرده است که درتعطیلات نوروز 96 افزون بر شش میلیون مسافر از جاذبه‌های تاریخی استان دیدن کردند، استاندار این آمار را نیازمند بازنگری و دقت بیشتر در روش‌های گردآوری دانست.
ابراهیم کریمی در نشست ستاد اجرایی خدمات سفر گلستان به افزایش تعداد مسافران استان در نوروز 96 اشاره کرد و گفت: این آمار از 2 میلیون و 450هزار مسافر در نوروز 95 به 6 میلیون و 100 هزار نفر در نوروز امسال رسید.
این درحالی بود که استاندار گلستان این افزایش 3 برابری را نیازمند بررسی بیشتر و توجه به روش‌های گردآوری آمار دانست و گفت: این میزان افزایش در فاصله یکسال ، دور از ذهن بوده و باور وقوع آن دشوار است.
سیدمناف هاشمی اظهار کرد: یکی از بهترین روش‌ها برای برنامه‌ریزی‌های آینده تکیه بر آمارهای درست و صحیح است و بر همین اساس باید از روش‌های موثر برای جمع‌آوری داده‌ها و آمارها بهره ببریم.
استاندار گلستان با تأکید بر گردآوری صحیح آمار گردشگران، ایجاد زیرساخت‌های ضروری برای این بخش را ضروری دانست و گفت: یکی از برنامه‌هایی که باید در دستور کار فعالان قرار گیرد، افزایش زمان ماندگاری مسافران در استان است.
هاشمی اظهار کرد: گردشگری منبع اصلی درآمد بسیاری از کشورهاست ،اما علیرغم ظرفیت‌های فراوان، این بخش هنوز به جایگاه موثر و ثابتی در کشور و استان نرسیده است.
وی بیان کرد: گلستان از جمله استانهای مملو از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که باید با اجرای طرح‌های ابتکاری و خلاقانه ، مسافران را به ماندگاری بیشتر در استان و معرفی جاذبه های آن به دیگران ترغیب کرد.
استاندار گلستان افزود: ایجاد بازارچه‌های نوروزی و نوروزگاه‌ها، یکی از فرصت‌های مهم برای معرفی صنایع دستی اقوام گلستانی است تا از این راه زمینه برای فروش این تولیدات و جذب گردشگر بیشتر فراهم شود.
هاشمی همچنین با گلایه از برخی نابسامانی‌ها در تعطیلات نوروز مانند افزایش چند برابری دستمزد تعمیرگاه‌ها، بر ضرورت توجه و نظارت بیشتر برای جلوگیری از تکرار آن در استان تاکید کرد.
وی از آمار 44 درصدی فوت مصدومان حوادث رانندگی در مراکز درمانی استان نیز انتقاد کرد و گفت: افزایش تجهیزات ضروری و اورژانسی و به کار گیری پزشکان متخصص، راهکارهای کاهش تلفات ناشی از سوانح رانندگی در استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان هم به ظرفیت بالای استان برای جذب گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: آثار تاریخی و طبیعی متعدد و کمتر شناخته شده، جاذبه‌های دارای قابلیت برای کشاندن پای گردشگران به گلستان است.
ابراهیم کریمی اظهارکرد: تبلیغات کم و ضعف در معرفی ظرفیت‌ها موجب شده، سهم گلستان از درآمدهای مرتبط با حوزه گردشگری کمتر از حد انتظار و پایین‌تر از توانمندی‌های موجود باشد.
وی گفت: با این وجود، تعداد بازدید کنندگان آثار تاریخی گلستان از 523 هزار نفر در نوروز پارسال به یک میلیون و 30 هزار نفر در نوروز سال 96 رسید.
کریمی؛ همجواری گلستان با ترکمنستان را نیز یکی از ظرفیت‌های گردشگری استان دانست و گفت: باید از این ظرفیت برای زمینه‌سازی ورود مسافران از کشورهای شمالی به درستی بهره ببریم.
وی به آمار گردشگران خارجی ورودی به استان اشاره کرد و افزود: نوروز سال 95 یکهزار و 688 خارجی به تماشای جاذبه‌های تاریخی گلستان آمدند، اما این تعداد در نوروز امسال با رشد 44 درصدی به 2 هزار و 774 نفر رسیده بود.

حتما ببینید

انعکاس خبر در رسانه‌های استان نتیجه داد؛ پرونده کمیسیون پزشکی طاها مولانا تأیید شد

معاون توانبخشی بهزیستی استان گلستان از تأیید پرونده کمیسیون پزشکی»طاها مولانا» کودک4 ساله مبتلا به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *