خانه / اخبار اقتصادی / مدیر کل شیلات گلستان خبر داد: کاهش ذخیره شیلاتی خزر

مدیر کل شیلات گلستان خبر داد: کاهش ذخیره شیلاتی خزر

مدیر کل شیلات استان گلستان با اشاره به کاهش ذخایر شیلاتی خزر، از تلاش استان گلستان برای توسعه سایت های پرورش ماهی و میگو خبرداد.
سید جواد قدس علوی با اشاره به این که این طرح‌ها با شاخص‌های اقتصاد مقاومتی همسو و منشأ تحول است، اظهار داشت: به همین منظور تاکنون دو طرح پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهی در پن انجام شده است.
به گزارش فارس، وی با بیان این که محدودیت در زمینه آب‌های شیرین از جمله مشکلات قابل توجه درکشور است گفت: گلستان، استانی ساحلی است که با دارا بودن حدود صد کیلومتر ساحل از شرایط خوبی برای آبزی پروری برخوردار است.
مدیر کل شیلات استان گلستان تصریح کرد: ذخایر شیلاتی دریای خزر چند سالی است که دچار نقصان شده که برای جبران آن باید به آبزی پروری در دریا یا هدایت آب دریا به سمت خشکی روی بیاوریم.
قدس علوی به انجام مطالعات مشترک با استان‌های شمالی برای ایجاد چهار سایت پرورش ماهی اشاره کرد و افزود: بر همین اساس مقرر شد تا یک قفس در خلیج گرگان، دو پن و یک قفس در دریا مستقر گردد.
وی با اشاره به اینکه قفس نیاز به سایت پشتیبان داشته و فقط با شناور می‌توان در کنار آن مستقر شد، اولویت شیلات را بر استقرار پن عنوان کرد و توضیح داد: در میان استان‌های شمالی تنها در گلستان شرایط استقرار پن وجود دارد و این یک مزیت و امکان مناسب برای این استان به شمار می رود.
قدس علوی با بیان این‌که پرورش۶۰ تن ماهی در قفس و پن پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: با این‌حال ظرفیت مجوز برای پرورش هزار و ۷۰۰ تن ماهی وجود دارد و در افق ۱۴۰۴با پرورش هشت هزار تن ماهی در قفس، برای دو هزار و ۸۸۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد.
قدس علوی یادآور شد: اجرای این پروژه‌ها از تیرماه سال ۹۵ آغاز شده که از برنامه پیش بینی شده یک سال عقب هستیم.
وی اضافه کرد: همچنین در سال جاری بر اساس تفاهمنامه منعقد شده با محیط زیست، پرورش چهار هزار تن ماهی قزل آلا به صورت پایلوت مصوب شد و ۱۰ سرمایه گذار متقاضی اجرای این طرح شدند.
به گفته وی سه سرمایه‌گذار با ظرفیت پرورش هزار و ۷۵۰ تن ماهی قزل‌آلا مجوز تأسیس گرفته و دو سرمایه گذار هم مشغول بهره برداری هستند.
قدس علوی در ادامه با بیان این‌که ۸۰ درصد تولیدات میگوی استان قابلیت صادرات را داراست، افزود: تولید انبوه میگو از سال ۹۰ در استان آغاز شده و در این مدت کوتاه موفق شدیم به جایگاه سوم کشور در این حوزه دست یابیم و این در حالی است که استان‌های جنوبی در زمینه تولید میگو بیش از دو دهه سابقه دارند.
وی با اشاره به آماری در این زمینه خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ سطح مفید پرورش میگو، ۳۸۴ هکتار با تولید هزار و ۱۲۵ تن بود که در سال ۹۶ این میزان به ۵۱۴ هکتار با تولید هزار و ۶۹۰ تن افزایش یافت.
وی میزان اشتغالزایی در این حوزه را 750 نفر در سال 96 عنوان کرد و گفت که این تعداد 30 درصد بیش از سال گذشته بوده است.
مدیرکل شیلات استان همچنین با بیان اینکه صادرات میگو در سال ۹۵، ۹۰۰ تن بوده است، خاطرنشان کرد: امسال با افزایش 50 درصدی صادرات، رقمی معادل هزار و ۳۵۰ تن میگو از استان صادر شده است.
قدس علوی با اشاره به چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ اظهار داشت: دو فاز چهار هزار هکتاری و ۶ هزار هکتاری با تولید ۱۷ هزار و ۲۵۰ تن میگو پیش بینی شده که با صدور ۱۴ هزار تن از این محصول و با ارزآوری حدود ۱۰۰ میلیون دلار و ایجاد اشتغال برای هشت هزار و ۵۰۰ نفر، کمک قابل توجهی به رونق اقتصادی استان خواهد شد.

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *