خانه / مصاحبه / مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در گفتگو با هفته نامه «سرزمين جم»

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در گفتگو با هفته نامه «سرزمين جم»

5454اميدوارم سرزمين جم بتواند
در آسمان رسانه گلستان بدرخشد

هميشه اولين ها در هر شاخه و رشته اي مهم هستند. اهميت اولين ها به دليل ماندگاري آنهاست. حالا قرار است اين شماره اولين شماره هفته نامه «سرزمين جم» باشد در چنين حالتي گفتگو با مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان،کسي که به نوعي مديريت و مسئوليت مطبوعات استان برعهده اوست مي تواند خواندني باشد.
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گلستان با اشاره به اهميت مطبوعات و اهميت حمايت از آنها مي گويد: در راستاي حمايت از نشريات و فعالان عرصه رسانه اي استان، خبرنگاران استان گلستان رتبه بندي ميشوند.
به گفته «علي اصغر فضيلت»: طرح رتبه بندي خبرنگاران در استان اجرا ميشود و با توجه به اين موضوع، تلاش ميکنيم که خبرنگاران استان به خوبي شناسانده شوند تا برنامه هاي حمايتي از خبرنگاران رسانههاي گروهي در استان انجام گيرد.
اين مقام مسئول مي گويد: تلاش ميکنيم در نخستين فرصت بسته حمايتي از خبرنگاران تهيه شود و مسائل مربوط به خبر و خبرنگاري در اين بسته لحاظ شود.
به گفته مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي ؛ هنوز ملاک اصلي براي شناسايي خبرنگاران استان سايت سمان است و همه فعالان مطبوعات بايد در اين سايت ثبت نام کرده و تاييد شوند تا کارت خبرنگاري براي آنها صادر شود.
فضيلت با تاکيد بر اينکه خبرنگاران واقعي بايد هويت و شناسنامه دار شوند، گفت: همه اينها بدون مشارکت و هماهنگي همه اهالي مطبوعات، خبرگزاري ها و پايگاه هاي خبري ممکن نيست؛ زيرا خداوند مي فرمايد سرنوشت هيچ قومي تغيير نمي کند مگر آنکه خودشان بخواهند تغيير کند.
وي با بيان اينکه هنوز نشريات استان به لحاظ کيفي تا نقطه مطلوب فاصله دارند، گفت: نشريات استان به لحاظ کميت به رشد مطلوبي رسيده؛ ولي از نظر کيفي و محتواي مطالب هنوز تا نقطه مطلوب فاصله دارند.
وي، ادامه داد: تاکنون در استان 64 مجوز نشريه مکتوب صادر شده که از اين تعداد 50 تا فعال هستند و برخي نيمه فعال بوده که انتشارشان نامنظم است.
به گفته وي؛ 19 پايگاه خبري طي 2 سال اخير در دولت تدبير و اميد مجوز گرفته اند و 30 تا سايت که هنوز مجوز اخذ نکردند و ضرورت دارد آنها به سمت تمکين قانون و درخواست مجوز بروند.
بالاترين مقام فرهنگي استان گلستان با اشاره به دلايل عدم موفقيت نشريات استان، اظهار کرد: عدم تمکين مالي و اقتصادي نشريات مکتوب، عدم حرفه اي بودن برخي خبرنگاران فعال، وابستگي شديد به آگهي هاي دولتي، توزيع نامناسب اکثر آگهي ها و عدم صنعتي بودن استان که به معناي واقعي صنعت نداريم و اغلب صنايع تبديلي است از مهمترين اين دلايل است.
وي افزود: همچنين عدم بهره برداري از جايگاه تبليغات در استان از سوي دو بخش خصوصي و اقتصادي، وضعيت معيشتي خبرنگاران و کاهش انگيزه به دليل برخي مسائل، نگاه اقتصادي برخي رسانه ها فارغ از رسالت فرهنگي از ديگر دلايل عدم موفقيت مطبوعات استان است.
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان گلستان، تقويت آموزشي خبرنگاران را از مهمترين راه هاي برون رفت از مشکلات موجود دانست و گفت: اداره کل با همکاري تشکل هاي صنفي زمينه ارائه خدمات آموزشي را ايجاد مي کنيم تا خبرنگاران بتوانند با فرصت ايجاد شده از شرکت در کارگاه آموزشي بهره مند شوند.
وي با بيان اينکه برگزاري کارگاه هاي آموزشي براي حرفه اي کردن خبرنگاران بسيار موثر است به نقش خانه مطبوعات مي تواند در شکوفايي نشريات اشاره کرد و گفت: در تشکيل خانه مطبوعات مشارکت حوزه رسانه مطلوب نيست توانمندي بالاي خانه مطبوعات به عنوان تشکل صنفي مي تواند در ارتقاء جايگاه خبرنگاران و مطبوعات موثر باشد.
وي ادامه داد: خانه مطبوعات نبايد صرفا محدود به پيگيري امور صنفي خبرنگاران نظير تامين مسکن و وام براي خبرنگاران باشد؛ بلکه بايد توقعات را از يک تشکل صنفي بالاتر ببرد و جايگاه خبرنگاران را در جامعه تقويت کند.
حجت الاسلام فضيلت از وجود رقابت منفي بين برخي مطبوعات خبر داد و گفت: برخي مشکلات به خود اهالي مطبوعات برمي گردد؛ زيرا رقابت منفي که برخي از نشريات ايجاد مي کنند به خود مطبوعات ضرر مي رساند و بايد تبديل به رقابت مثبت شود.
وي با اعلام اينکه هر کسي که در ليست بيمه رسانه باشد خبرنگار نخواهد بود، گفت: متاسفانه در روال گذشته برخي که خبرنگار نبودند نيز در ليست بيمه قرار داشتند اما معاونت مطبوعاتي وزارت اعلام کرده رسانه ها به هر تعداد براي ليست بيمه خبرنگاران هزينه کنند به خودشان برگشت خواهد کرد به همين علت صاحبان امتياز و مديران مسئول نشريات بايد فقط خبرنگاران فعال خود را در ليست بيمه قرار دهند.
مدير کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان با تاکيد بر برگزاري ساليانه و بهتر نمايشگاه و جشنواره مطبوعات، گفت: با توجه به اينکه نمايشگاه مطبوعات بعد از10 سال برگزار شد برگزاري امسال آن اهميت زيادي براي اداره و اصحاب رسانه داشت.
وي ادامه داد: فضايي در برگزاري نمايشگاه مطبوعات ايجاد مي شود که از نزديک فعاليت هر مطبوعه با مطبوعه ديگر مقايسه مي شود و از جهتي يک نوع مسابقه يا آموزش غير مسقيم و استفاده از تجربه ساير مطبوعات ايجاد مي شود.
فضيلت با اشاره به استقبال خوب مردم و مسئولان استان از نمايشگاه و شور و نشاطي که طي چند روزبرگزاري آن ايحاد شد خاطر نشان کرد: با برگزاري جشنواره مطبوعات به اين نتيجه رسيديم که بايد براي ارتقاء آموزشي، رسيدن خبرنگاران به حد حرفه اي، رتبه بندي و بازسازي جامعه مطبوعاتي استان تلاش بيشتري صورت گيرد.
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در پايان با تاکيد بر ايجاد نگاه حرفه اي در گردانندگان هفته نامه «سرزمين جم»، يادآور شد:اميدوارم اين هفته نامه به مقوله کيفيت بيش از کميت اهميت دهد و رعايت اخلاق حرفه اي را در جامعه اسلامي که به عنوان يک رکن محسوب مي شود همواره مدنظر قرار دهد.
حجت الاسلام فضيلت اعتبار رسانه را در گرو توجه به اخلاق حرفه اي و رسانه اي دانست و خاطر نشان کرد: بايد تلاش کنيم در امر توسعه صبور باشيم و هرگز دقت را فداي سرعت بي جهت نکنيم، چراکه يک رسانه همچون درختي چنار با هدف دوام ساليان سال فعاليت مي کند، نه آنکه همچون بوته اي کدو بخواهد عمري کوتاه را تجربه نمايد.
وي با آرزوي توفيق براي همکاران فعال در اين هفته نامه ،ابراز اميداري کرد: هفته نامه «سرزمين جم» بتواند همچون ستاره اي درخشان در آسمان رسانه گلستان بدرخشد.

حتما ببینید

گفت‎گو اختصاصی؛ پدری که باخادمی امام حسین(ع)را ه پسرشهیدش را ‎رفت

برادر شهید ابوالفضل مومنی گفت: پدرم درآخرین وصیت خود اذهان داشته که در روز تشییع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *