خانه / اخبار ویژه / محقق برجسته ترکمن: بنده به امید حمایت دولتی قلم نزده ام

محقق برجسته ترکمن: بنده به امید حمایت دولتی قلم نزده ام

محقق برحسته ترکن که در نمایشگاه کتاب امسال بار سی ساله کتاب خود را عرضه کرد و بر زمین گذاشت، درگفت‎گو تخصصی گفت: بنده به امید حمایت دولتی قلم نزده ام و هر نویسنده ای باید برای خدمت به اندیشه و ارتقای گنجینه معنوی و مواریث تاریخی و ادبی کشور خود تلاش کند.
دکتر ارازمحمد سارلی که کتابهای زیادی را در خصوص تاریخ و ادبیات ترکمن و استان گلستان تهیه، ترجمه و تصحیح کرده است می گوید که امسال با بیشترین عنوان کتاب در نمایشگاه کشوری کتاب گرگان شرکت کرده است.
وی که مدیر مسئول انتشارات «مختومقلی فراغی» است؛ اضافه می کند که به عنوان ناشر پر سابقه امسال وارد بیستمین سال فعالیت در حوزه ی نشر کتاب شده و ما حصل آن صدها عنوان کتابی است که تقدیم عموم هموطنان ، پژوهشگران و اهل تحقیق بوده است.
در نخستین روز افتتاحیه نمایشگاه کتاب امسال که یکی از کتاب‎های منتشرشده دکتر سارلی با عنوان امام حسین (ع) (دومین جلد از مجموعه آثار میراث مکتوب ترکمن )مورد نقد و بررسی قرار گرفت؛ در این جلسه وی به اهمیت انتشار مجموعه‎های ارزشمند میراث مکتوب ترکمن پرداخت و افزود:»به واسطه تضییقات مذهبی در قرن نوزدهم و بیستم مراکز کتابخانه‎ای آسیای مرکزی آسیب های فراوانی دید و می‎شود گفت به تاراج روس‎های اشغالگر رفت و بسیاری از آثار از دسترس و بهره برداری خارج شد. لذا تصمیم گرفتم تا مجموعه شصت جلدی را در این زمینه طراحی و اجرا نمایم.
وی افزود: 50 درصد این آرزو در نمایشگاه کتاب امسال محقق شد وکتاب‎های زیادی به زیور طبع آراسته شد.
وی با نام بردن از کتب ادبیات کلاسیک ترکمن همانند زهره و طاهر، صایاد و همراه، زین العرب، امام حسین(ع)، یوسف احمد، یوسف زلیخا و گل صنوبر و …این کتب را از شاهکارهای ادبیات کلاسیک ترکمن قلمداد کرد که انتشار آن را موجب بقا و غنای میراث مشترک ادبی حوزه ی آسیای مرکزی و ایران می داند.
این پژوهشگرترکمن آثار و منابع حوزه‎های ادبیات دینی ترکمنی را نیز بسیارمتنوع وپر محتوا می داند.
از جمله کتاب‎های رونق الاسلام، دیوان خواجه احمد یسوی، بابا روشن و هویدای حمیانی و..را از موارد قابل توجه در مکتب بخارا عنوان می‎کند که در ترکمن صحرای ایران نیز مورد توجه مراکز دینی بوده است.
استاد سارلی به عنوان پیشکسوت مطالعات آسیای مرکزی و اورال، این نکته را پنهان نمی کند که نمایشگاه کتاب کشوری امسال در گرگان موجب شد تا بار سی ساله بسیاری از کتاب‎های تحقیقی خود را بر زمین بگذارد وی در این رابطه یادآور شد: «امسال مجموعه آثارآسیای مرکزی و ایران که به عنوان کتب مرجع محققان در این حوزه شناخته می‎شد را پس از 30 سال منتشر کردم و به عبارتی این بار سنگین را بر زمین نهاده ام و احساس کسی را دارم که بار خویش را به سلامت بر منزل مقصود رسانیده و دین خویش را ادا کرده است و از این بابت خوشحالم.»
این استاد دانشگاه و نویسنده در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ارشاد از کارهای مجموعه ای و ارزشمندتان حمایت می کند یا خیر بیان داشت: «بنده به امید حمایت دولتی قلم نزده ام و هر نویسنده ای باید برای خدمت به اندیشه و ارتقای گنجینه معنوی و مواریث تاریخی و ادبی کشور خود تلاش کند ولیکن اگر چنین حمایت‎هایی باشد طبعا مطلوب خواهد بود در عین حال نمی توان بخاطر چشمداشت به حمایت موعود، کار علمی را موقوف و متوقف نمود.
لازم به ذکر است که نمایشگاه کشوری کتاب، از مورخ 4تا 9 آبان در محل نمایشگاه دائمی (جاده گرگان-آق قلا) برگزار شده است.

حتما ببینید

فوری/ حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز

صبح امروز در جریان برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، چند فرد مسلح مراسم رژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *