خانه / اخبار گلستان / طا لبا :تاوان شکست طرح تحول سلامت را از جیب کارگران نپردازید چشم امید جامعه کارگری به تصمیم شورای نگهبان

طا لبا :تاوان شکست طرح تحول سلامت را از جیب کارگران نپردازید چشم امید جامعه کارگری به تصمیم شورای نگهبان

طا لبا :تاوان شکست طرح تحول سلامت را از جیب کارگران نپردازید
چشم امید جامعه کارگری به تصمیم شورای نگهبان
مهری حق جو
در هفته‌های اخیر، تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه 97 توسط مجلسی‌ها، صدای جامعه کارگری را درآورده و تاکنون به شیوه‌های مختلف از تجمع گرفته تا نامه و بیانیه و تحریم جلسات شورای عالی کار و کمیته‌های مختلف تلاش کرده‌اند تا مخالفت جدی خود با این مصوبه را به گوش بالادستی‌ها برسانند.
به موجب این مصوبه قرار است از این پس منابع درمانی سازمان تأمین‌ اجتماعی به خزانه دولت واریز شود.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان، تصویب این لایحه را بازگشت به عقب و تکرار تجربه غلطی می‌داند که یک بار پیش از انقلاب در سال 1354 رخ داده بود.
«غلامرضا طالبا» می‌گوید: « در سال 54 یک بار سازمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت وقت واگذار شده و تا نیمه‌های دهه 60 هم دفترچه‌های تأمین اجتماعی مورد قبول هیچ مرکز درمانی نبود. اما در همان سال‌های پس از انقلاب لایحه‌ای توسط مقام رهبری که در آن زمان مسئولیت ریاست جمهوری را بر عهده داشتند به مجلس برده شد و قانون «الزام» به تصویب رسید که بر اساس آن بیمارستان‌های ملکی که در سال 54 به نفع دولت مصادره شده بود به سازمان بازگردانده شد و سازمان تأمین اجتماعی هویت از دست رفته خویش را بازیافت و اوضاع کمی سامان گرفت. حالا این دولت و مجلس، دوباره بعد از 40 سال می‌خواهند همان تجربه غلط را تکرار کنند.»
او می‌گوید: «کجای این مصوبه با شعار خصوصی‌سازی همخوانی دارد؟ تأمین اجتماعی نهادی غیر دولتی است که عده‌ای با تجمیع پولهایشان، صندوقی باز کرده و منابعی را سرمایه‌گذاری کرده‌اند که حتی یک ریالش هم از آنِ دولت نیست. حالا دولت با چه استدلالی بر این منابع دست‌اندازی کرده است؟»
او دلیل این اقدام را تلاش دولت برای جبران کسری منابع ناشی از اجرای طرح تحول سلامت می‌داند و مدعی است که«بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همه همّ و غمّ دولتی‌ها بر اجرای طرح تحول نظام سلامت گذاشته شد. طرحی که همه منابع دولت و کشور را بلعیده و حالا وزارت بهداشت برای جبران کسری بودجه به سراغ سازمان تأمین اجتماعی آمده تا با دست‌اندازی به صندوق درمان و مصادره بیمارستان‌ها، توان مالی لازم برای ادامه این طرح را به دست آورد. »
او با بیان اینکه پیش از این هم یک بار دولت برای پیشبرد اهداف همین طرح، به سراغ سازمان تأمین اجتماعی آمده بود اظهار می‌دارد: «همکاران ما در مرکز متأسفانه در آن مقطع زیر بار خواسته دولت رفتند و 19 هزار و 700 میلیارد تومان از جیب کارگران به طرح تحول سلامت کمک کردند و همان اقدام باعث شد تا امروز آقای وزیر بهداشت به فکر دست‌اندازی به صندوق درمان تأمین اجتماعی بیفتد.»
وی مدعی است:« وزارت بهداشت با خود فکر کرده چون متولی اصلی درمان کشور است پس لازم است همه منابع مربوط به درمان به این وزارتخانه سرازیر شود و سازمان تأمین اجتماعی هم از این پس باید بعد از انجام مکاتبات و طی پروسه‌های مشخص اداری نسبت به دریافت منابعی که متعلق به خودش است اقدام کند.»
«طالبا» با اشاره به این که خرج کفن و دفن کارگران تحت پوشش تأمین‌اجتماعی هم از همین صندوق مشهور به «نُه بیست وهفتم» پرداخت می‌شد، اظهار می‌دارد: «حالا با تصویب این لایحه و با توجه به پروسه‌ طولانی تخصیص بودجه و … تصور کنید کارگری که امروز از دنیا می‌رود، احتمالاً بهشت و جهنمش هم در دنیای باقی معلوم می‌شود اما بازماندگانش در این دنیا هنوز در به در به دنبال دریافت هزینه‌های کفن و دفن هستند! و این شاید از کمترین و معمولی‌ترین تبعات این مصوبه باشد.»
او ادامه می‌دهد:«عجیب است دولتی که تا همین لحظه تعهداتش را در قبال کارگران و سازمان تأمین اجتماعی عملی نکرده و147هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است، حالا با چه رویی می‌خواهد صندوق درمان را هم مال خود کند.»
به نظر طالبا «اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر حذف دفترچه‌های بیمه سلامت افراد پر درآمد و دست‌اندازی به صندوق درمان تأمین اجتماعی، نشانگر شکست طرح تحول سلامت است» و معتقد است که «آقای وزیر باید هر چه زودتر به این شکست اعتراف کند و تاوان این شکست را از جیب کارگران نپردازد.»
حالا جامعه کارگری می‌گوید که چشم امید به تصمیم شورای نگهبان برای رد این مصوبه مجلس دوخته و انتظار دارد که این شورا حق‌الناس کارگران را نگاهبان باشد.
«نورالله ریاحی» رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان در یادداشتی که در کانال تلگرامی خانه کارگر استان منتشر کرد ضمن انتقاد از دولتی‌ها و عملکرد مجلسی‌ها نوشت: «بند ز تبصره 7 لایحه بودجه 97 دولت و تصویب آن توسط مجلس نشان داد که مجلس و دولت،هر دو، نه تنها گامی در جهت کمک و مساعدت قشر مظلوم جامعه یعنی کارگران برنداشته‌اند بلکه متأسفانه دست در کیسه و صندوق کارگران کرده و سهم درمان تأمین اجتماعی را که هیچ ربطی به دولت ندارد و از حق بیمه کارگران می‌باشد به صندوق دولت تحویل داده‌اند. جامعه کارگری اعتراض خود را به این اجحاف و بی‌عدالتی بزرگ اعلام می‌کند و انتظار دارد شورای نگهبان با رد این مصوبه از حق الناس کارگران هم نگهبانی کند»

حتما ببینید

لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی توزیع شد

سرپرست کمیته امداد استان گلستان گفت: همزمان با فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *