خانه / اخبار گلستان / سرپرست پليس فتاي استان خبر داد: هتک حيثيت در صدر جرائم اينترنتي گلستان

سرپرست پليس فتاي استان خبر داد: هتک حيثيت در صدر جرائم اينترنتي گلستان

سرپرست پلیس فتای استان گلستان با بیان اینکه هتک حیثیت در صدر جرائم اینترنتی گلستان است گفت: از ابتدای سال تاکنون جرائم فضای مجازی 30 درصد افزایش داشته است که این نشان دهنده بروز یک آسیب اجتماعی در استان است.
وحید صاحبکاران در نشست با رسانه‌های استان افزود: اگرچه کشفیات پرونده‌ها از ابتدای سال تا کنون 92 درصد افزایش داشته است، اما همچنان به دلیل عدم آگاهی برخی کاربران از جرائم فضای مجازی هنوز کاهش چشمگیری در این نوع از جرائم حاصل نشده است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال 90 تا 94، بالاترین جرائم فضای مجازی به برداشت‌های بانکی اختصاص داشت، اما این جرائم در سه سال اخیر به سمت هتک حیثیت تغییر کرده است.
صاحبکاران گفت: در 11 ماهه امسال پرونده جرائم فضای مجازی در استان رشد 30 درصدی داشته است که برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های افراد 19 درصد، کلاهبرداری رایانه‌ای 13 درصد، هتک حیثیت 59 درصد و سایر جرائم فضای مجازی 9 درصد را به خود اختصاص داده است.
سرپرست پلیس فتای گلستان بیان کرد: 78 درصد افرادی که در رابطه با مجرمان فضای مجازی برای آنها پرونده تشکیل شده، مرد و 22 درصد زن هستند. وی افزود: 33 درصد مجرمان بین سنین 15 تا 24 سال و 61 درصد بین 25 تا 39 سال هستند که 32 درصد مجرمان شاغل و 68 درصد بیکار بوده‌اند.
صاحبکاران گفت: 32 درصد مجرمان دیپلم و زیر دیپلم هستند و 33 درصد تحصیلات عالیه دارند.وی ادامه داد: از بین مجرمان فضای مجازی در سال جاری یک نفر کارمند دولتی است که به اتهام نشر اکاذیب علیه مدیر مجموعه‌ای که در آن خدمت می‌کرده دستگیر شده و 20 شاکی خصوصی دارد.
سرپرست پلیس فتای گلستان با نزدیک شدن ایام نوروز از شهروندان درخواست کرد تا از اشتراک اطلاعات و برنامه‌های شخصی خود در این ایام در فضای مجازی خودداری کنند.
صاحبکاران همچنین از مردم خواست نسبت به تغییر رمز عابر با‌نک‌های خود اقدام و از ارائه رمز وای فای به دیگران خودداری کنند و برای سفرهای نوروزی هم از مراکز معتبر اینترنتی بلیط تهیه کنند.

حتما ببینید

تولید میگو در استان گلستان ۶۰ درصد افزایش یافت

معاون ‌‌اداره‌کل شیلات استان گلستان گفت: تولید میگو در استان گلستان در سال گذشته ۱۶۹۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *