خانه / اخبار ویژه / روزنامه باطله در دکه های به فروش می‎رسد؛ سهم فروش مطبوعات در دکه های یک دهم سیگارهم نیست

روزنامه باطله در دکه های به فروش می‎رسد؛ سهم فروش مطبوعات در دکه های یک دهم سیگارهم نیست

 

به گزارش سرزمین جم، داوود خاندوزی / خبرنگار امروز با توجه به توسعه فضای مجازی، رسانه نقش پررنگی در تصمیم گیری و آگاهی بخشی جامعه بازی می کنند.
در ژاپن قبل از خوردن صبحانه بسیاری از افراد روزنامه می‎خوانند و مطالعه رسانه ها به یک فرهنگ در این کشور تبدیل شده است.
اما امروز علی‎رغم اینکه تعداد رسانه ها از نظر کمی رشد چشمگیری در استان گلستان داشته ولی از نظر کیفی این روزها هفته نامه‎ها و مطبوعات مکتوب استان حال خوبی ندارند.
گرچه در اطلاع رسانی خبرگزاری ها و برخی از سایت های مجازی گوی سبقت را از نشریات مکتوب ربوده‎اند ولی هنوز که هنوز مطبوعات مکتوب جایگاه خود را به ویژه در بین دستگاه های اجرایی دارند.
نزدیک به ۱۰۰ مجوز فعالیت انواع مختلف رسانه در استان گلستان صادر شده که از این میزان سهم نشریات مکتوب بیش از نصف این میزان است.
این مهم باعث شد به رصد دکه های روزنامه فروشی سطح گرگان بپردازیم و با دکه های روزنامه فروشی گفتگو کنیم.
موضوع قابل تحمل این بود که در سطح شهرستان گرگان و در خیابان های منتهی به مرکز شهر تنها تعداد محدودی از که نشریات استانی حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‎رسید در دکه های روزنامه فروشی وجود داشت.
و به گفته مسئولان فروش روزنامه دو نشریه گلشن مهر و سلام گلستان نسبت به نشریات مکتوب دیگر استان از نظر فروش در دکه‎ها جایگاه بهتری دارند و مابقیه نشریات بیش از ۸۰ درصد برگشتی هستند.
روزنامه فروشان قیمت بالای نشریات ۴ صفحه ای را علت عدم استقبال مردم بیان کردند.
از آنجایی که در کنار روزنامه بسیاری از دکه ها به فروش اسباب بازی، میوه و ترو بار، سیگار و … روی آورده بودند، روزنامه ها نیز جایگاه خود را در این دکه ها از دست داده بودند.
در گفتگویی با یکی از دکه های روزنانه فروشی این مهم بیان شد که فروش سیگار بیش از ۱۰ برابر روزنامه است.
شاید علت این ولنگاری به دلیل عدم نظارت به وضعیت مطبوعات در استان گلستان به ویژه نشریات مکتوب باشد.
متوسط ۱۵ نشریه که آن هم ۸۰ درصد برگشتی دارد بیانگر آن است که روزنامه نگاری اقتصادی نیست و به دلیل عدم حمایت ها در استان رو به ورشکستگی است.
قطعا با چنین وضعیتی هیچ نشریه ای با تیراژه بالا در سطح استان با تداوم عرضه نمی شود و در سبد بسیاری از افراد جامعه روزنامه قرار ندارد.
سیاست های حمایتی به همراه نظارت درست بر میزان تیراژ نشریات و انتشار آنها بر اساس مجوزات منطقه ای از موضوعاتی است که باید متولیان به آن توجه کنند.
شاید یکی از علل به وجود آمدن چنین شرایطی وجود افرادی در مجمع خانه مطبوعات استان گلستان باشد که سهمشان از روزنامه نگاری کم و تنها وزن خانه را زیاد کرده و این مهم باعث شده حمایت ها نیز با تعداد زیاد نشریات دردی از مشکلات صنعت روزنامه نگاری استان را دوا نکند.
علیرضا نقوی یکی از دکه‎داران روزنامه در سطح شهرستان گرگان است که برخلاف همکارانش تنها به فروش روزنامه مشغول است، نقوی در گفت‎وگو با خبرنگر سرزمین جم اظهار داشت: یکی از علت آن این است مه چند سالی است شهرداری از دکه ها درخواست اجاره داشته است.
وی تصریح کرد: بستگی به خیابان و طرف چه فروش می‎رساند درخواست اجاره‎ای داشته و شورای شهر برای حمایت گفتند دکه هایی که مطبوعات به فروش می رسانند معافیت بدهیم و کمیسیون تصویب کرد و به شهرداری ابلاغ شد ولی هنوز ما این هزینه را پرداخت می‎کنیم .
این فعال حوزه فروش مطبوعات استان گلستان ادامه اداد: یک سری از دکه ها افرادی که در گذشته در دکه فروشی کار می‎کردند امروز از کار افتاده شدند و افرادی جدید استخدام کردند و این امر منجر شده که دکه‎داری مقرون بصرفه نباشد و لذا محصولات دیگر در دکه روزنامه‎فروشی به عرضه شود.
نقوی تاکید کرد: نشریه در استان زیاد است ولی نشریات ضعیف عمل می‎کنند و فعالان رسانه‎ای یک نشریه 4 صفحه‎ای را با قیمت یک هزار تومان عرضه می‎کنند که این موضوع سبب شده که مردم از خرید روزنامه و هفته‎نامه استقبال نکنند.
وی افزود: روزنامه همشهری، اطلاعات و کیان از روزنامه‎هایی است که با قیمت پایین‎تر عرضه می‎شود و مورد استقبال بیشتری از سوی مردم قرار گرفته است.
این فعال حوزه فروش مطبوعات گلستان بیان داشت: تنها دو تا سه نشریه که سابقه خوبی دارند مقداری جایگاه در بین مردم دارند و البته آن هم به تعداد محدود به فروش می‎رسد.
داود خاندوزی، فعال رسانه استان گلستان در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: مسئولان در روزهای سخت و بزنگاه هایی تاریخ با همراهی رسانه ها توانستند بحران را پست سر بگذارند اما در حل بحران مطبوعات هیچ مسئولی قدم جدی برای رزمندگان خط مقدم جبهه فرهنگی برنداشته است.
وی تصریح کرد: مهمترین چالش در حوزه رسانه استان گلستان سند چشم اندازی است که منجر به تقویت صنعت رسانه شود.
این فعال رسانه ای تاکید کرد: گرچه رسانه های مکتوب امروز به دلیل افزایش قیمت کاغذ و هزینه های چاپ در بحران های مالی قرار دارند ولی بسیاری از خبرنگاران حوزه فضای مجازی نیز از کمترین مزایای کاری و بیمه ای برخوردار نیستند و به طور کل میانگین حقوق خبرنگاران گلستان زیر ۵۰۰ هزار تومان است.
خاندوزی هدفمندی یارانه های رسانه تاکید کرد و گفت: بسته های حمایتی از مطبوعات استان، نظارت به میزان تیراژ و توزیع آگهی نشریات و لغو مجوز رسانه های غیر فعال و عرضه عادلانه آگهی با قیمت منصفانه از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود تا شاهد گذر بحران اقتصادی در رسانه های استان باشیم.
وی یادآور شد: عدم بکارگیری از نیروهای توانمند رسانه ای استان و مدیریت هفته نامه ها به شکل خانوادگی باعث شده که کیفیت مطبوعات نیز قربانی مسائل اقتصادی و معیشتی صنعت روزنامه نگاری شود.

حتما ببینید

به رغم اعلام ممنوعیت؛ عرضه شیرخام در مراکزلبنی ادامه دارد

مهین نورافروزطی سه سال گذشته و پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نرخ محصولات لبنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *