خانه / اخبار گلستان / روابط عمومی سنتی از شیوه های نوین اطلاع رسانی جا مانده است : مغز سیستم اطلاع رسانی دولت نیازمند جراحی است

روابط عمومی سنتی از شیوه های نوین اطلاع رسانی جا مانده است : مغز سیستم اطلاع رسانی دولت نیازمند جراحی است

مهشید گودرزیان / ضعف درعناصر اطلاع رسانی مجموعه ی دولت یازدهم و دوازدهم، نقطه ی اتفاق نظر غالب گروهها و صاحب نظران سیاسی و اجتماعی است.
انتقادات صریح شخصیت های سرشناس رسانه ای چون مسیح مهاجری تا چهره های شناخته شده ی سیاسی اصلاح طلب و حتی آنان که به نام اعتدال گرا خوانده می شوند، خصوصاً در دو سه سال گذشته، گواهی بر این مدعاست. آش تا آنجا شور بوده که معاون اول رییس جمهور هم توان انکار این ضعف را نداشته و در اواخر عمر دولت یازدهم اذعان کرده بود «متاسفانه گاهی اطلاع رسانی درباره کارهای سازنده و خوبی که انجام می دهیم، آنطور که باید صورت نمی گیرد و در مقابل، برخی افراد و رسانه ها ضعف های دولت را برجسته کرده و به صورت چند برابر جلوه می دهند که لازم است در این خصوص دقت و تمرکز بیشتری به خرج دهیم تا مردم از اقدامات مثبت و سازنده دولت آگاه شوند»
عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات نیز چندی پیش در مصاحبه ای با بیان اینکه «از عملکرد روحانی نسبت به تیم اطلاع رسانی اش تعجب می کنم» تصریح کرده بود: «ضعف تیم اطلاع رسانی دولت کاملا مشهود است»
عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان و مدیرعامل اسبق ایرنا هم در گفتگو با دیده بان ایران در 28 آذر 96 تصریح کرده بود که «نابه سامانی اطلاع رسانی، واقعیتی است که بسیاری از کنشگران و فعالان از همان آغاز به کارِ دولت روحانی، به ایشان گوشزد کردند و اگر این مشکل حل می شد جامعه و مردم با مشکلات پیش روی دولت که بسیاری از آن ها مربوط به دولت احمدی نژاد است آشنا می شدند و انتظارات آن ها شاید اندکی کاهش پیدا می کرد.»
علیرغم همه ی گلایه ها، تذکرات و انتقادات گاه شدیداللحن به ساختار، تیم و نحوه ی اطلاع رسانی که بسیاری از کارشناسان آن را آسیبی جدی برای دولت روحانی تلقی می کنند، هنوز هم عدم دقت و حساسیت در انتخاب عناصر اطلاع رسان در دولت به وضوح قابل مشاهده است.

حسن پناه: چنانچه شورای هماهنگی روابط عمومی ها از شخصیت مناسبی برخوردار باشد قادر خواهد بود با افزایش ضریب نفوذ خود، حتی در عزل و نصب مدیران روابط عمومی دستگاهها هم تاثیرگذار باشد

اگرچه عدم همراهی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در اطلاع رسانی بجا و به موقع از عملکرد دولت در حوزه های مختلف، بارها مورد انتقاد شخص روحانی قرار گرفت و با انتخاب پسوند «میلی» به جای « ملی» بر آن تاخت، اما به نظر می رسد همین به ظاهر «تهدید» نیز با کمی «تدبیر» می توانست تبدیل به یک «فرصت» برای توانمند سازی هر چه بیشتر «روابط عمومی» ارگانها و دستگاههای اجرایی، در راستای ترمیم اوضاع نابسامان اطلاع رسانی در کشور شود.
تقویت و بهره گیری مناسب از شوراهایی چون «شورای هماهنگی روابط عمومی ها» که به باور بسیاری از فعالان این بخش به «اسم» هست و به «رسم» نیست!! شاید مسیری سرراست و بی منّت برای رفع این ضعف مسلّم دولت باشد.
اعضای این شورا که منتخب آرای مدیران روابط عمومی دستگاههای علمی، آموزشی و اجرایی استان هستند با همراهی مدیرکل روابط عمومی استانداری به عنوان دبیر و معاون سیاسی امنیتی استاندار در جایگاه رییس، در یک دوره سه ساله می کوشند تا با سلسله اقدامات اجرایی به اهداف چندگانه این شورا از جمله « دانش‌ افزايي مديران و كاركنان روابط عمومي‌، تقويت گفتمان نظام و تبيين و تبليغ بهتر سياست‌ها،‌ برنامه‌ها و فعاليت‌هاي دولت در سطح ـ‌ ملي، استاني و بين‌المللي، افزايش كارآمدي روابط عمومي‌هاي سازمان‌هاي دولتي در جهت تحكيم ارتباط ميان دولت و مردم و نيز كمك به تحقق اهداف توسعه ملي، ارتقاء جايگاه روابط عمومي در سازمان، شناسايي نيروهاي كارآمد جهت پذيرش مسئوليت روابط عمومي در استان و تدوين چارچوب روش‌هاي مناسب و هماهنگ اطلاع‌رساني، نظر سنجي، ارتباطات مردمي و تبليغات … با تأكيد بر شيوه‌هاي نوين»، نایل آیند.
از برآیند اهداف ذکر شده برای شورا می توان نتیجه گرفت که هدف از تشکیل آن، قدرت بخشی به روابط عمومی ها به عنوان عنصر اصلی اطلاع رسان دولت و تجهیز دولت به زبان و بیانی شیوا برای روشنگری اذهان عمومی نسبت به اقدامات و عملکرد صورت گرفته در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی،فرهنگی و اجتماعی و … است.
اما آیا این شورا در راستای تحقق اهداف گام برداشته است؟

مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان معتقد است که این شورا از پس تحقق اهداف برنیامده و به وظایف خود عمل نکرده است.
«محمد حسن پناه» که از پیشکسوتان عرصه روابط عمومی استان به شمار می آید با انتقاد از عملکرد شورای هماهنگی روابط عمومی های استان می گوید: اعضای شورا در هر دو دوره پیشین در حد انتظار ظاهر نشدند و دلیل بسیاری از ضعفهای استان در عرصه اطلاع رسانی را هم می توان از همینجا جستجو کرد.
وی تاکید می کند: افراد منتخب، در طول سه سال گذشته حتی یک نشست دورهمی هم برگزار نکرده و هیچ ارتباطی با روابط عمومی دستگاهها برقرار نکرده اند، به طوری که شخصاً اعضای شورا را بعد از انتخابات حتی یک بار از نزدیک ندیده ام.
به گفته حسن پناه عدم ارتباط اعضا با بدنه روابط عمومی دستگاهها و نیز عدم هدفگذاری مناسب باعث شد تا شورای قوی شکل نگیرد.
وی ادامه می دهد: شورایی که از قدرت لازم برخوردار نیست نمی تواند خالق اتفاقات سازنده در حوزه روابط عمومی باشد و به تبع آن قدرت تاثیرگذاری در فضای رسانه در راستای انعکاس خدمات دولت را از دست می دهد.
حسن پناه با اشاره به یکی از بندهای وظایف شورا می گوید: بدیهی است تدوین ساز و کار مناسب برای اتخاذ شیوه های صحیح و به روز انتقال اخبار و عملکرد، از مسیر نشستها، تعاملات و گفتگوهای مستمر و سازنده میسر می شود که متاسفانه این امر هرگز از سوی شورا جدی گرفته نشده است.
وی همچنین تاکید میکند: در طول سه سال گذشته هیچ گونه پیگیری صنفی در جهت ارتقای جایگاه روابط عمومی ها یا برگزاری دوره های آموزشی که ضامن دانش افزایی این گروه باشد صورت نگرفته است.
وی با ذکر خاطره ای از دیدار رو در رو با سخنگوی دولت یازدهم و دوازدهم اظهار می دارد: آقای نوبخت عمیقاً بر این باور است که روابط عمومی های وزارتخانه ای در طول دوران دولت یازدهم به وظایف خود در زمینه ی ارائه گزارش عملکرد به ملت و روشنگری افکار عمومی به درستی عمل نکردند و همین هم سبب شد تا دکتر روحانی به جای ارائه برنامه و چشم انداز آینده، تمام زمان خود در مناظرات ریاست جمهوری را صرف ارائه ی عملکرد چهارساله دستگاهها کند!!
حسن پناه بر این باور است که چنانچه شورا از شخصیت مناسبی برخوردار باشد قادر خواهد بود با افزایش ضریب نفوذ خود، حتی در عزل و نصب مدیران روابط عمومی دستگاهها هم تاثیرگذار باشد و با پیشنهاد افراد اصلح و خبره، به تقویت جایگاه روابط عمومی و به طریق اولی به تقویت مجموعه دولت کمک کند.
وی تصریح می کند که این اتفاق رخ نخواهد داد مگر آن که در اولین گام، بانک اطلاعاتی صحیح و به روز شامل اطلاعاتی مفصل از سوابق شغلی، تحصیلی و توانمندیهای خاص روابط عمومی های استان ایجاد و همچنین پارامترها و معیارهای یک روابط عمومی قدرتمند به روشنی تعریف شود.

یکی از اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی های استان نیز با بیان این که این شورا با هدف ایجاد اتاق فکری برای پیشبرد، تقویت و توسعه جایگاه روابط عمومی ها ایجاد شد اظهار داشت: متاسفانه وجود مشکلات ساختاری که موجد ضعف های بنیادی در عملکرد شورا بود مانع از ادامه جلسات و فعالیت ها شد.
«فرشته سلطانی» فقدان منبع مالی مشخص برای برگزاری برنامه های آموزشی، توسعه ای و رفاهی، نبود ساختار نظارتی قوی برای الزام شورا به ارائه برنامه ها و پایش میزان و کیفیت اجرای برنامه، عدم وجود یک تشکل همگن که ناشی از انتخاب اعضا به طور انفرادی توسط فعالان روابط عمومی است را از جمله ضعف های وارد بر این شورا عنوان کرد.
به گفته سلطانی، لازمه پیشبرد اهداف در شورای هماهنگی روابط عمومی ها که به زعم وی تشکلی «تصمیم گیرنده»است، حضور اعضایی از درون یک ائتلاف با اهداف از پیش توافق شده است تا حتی در صورت ضعف یک یا دو نفر از اعضا و کناره گیری آنان، شورا با قوت به حیات خود ادامه داده و یا در صورت نیاز، نسبت به جایگزینی فرد غیر موثر با فردی کارآ اقدام نماید.
کارشناس روابط عمومی اداره کل استاندارد گلستان، همچنین عدم ارتباط موثر شورا با کارکنان و فعالان روابط عمومی و عدم بهره گیری از پتانسیل و توانمندی این قشر را از دیگر ضعف های این مجموعه ذکر کرد.
وی فقدان منابع مالی مشخص، عدم یکپارچگی اعضاء و نیز نبود نظارت مستمر بر عملکرد شورا را از جمله موانع اصلی در پیشبرد اهداف دانست.
ایجاد یک صندوق مالی با استفاده از سرمایه مدیران و کارشناسان روابط عمومی و یا از طریق جذب اعتبارات مالی از دستگاه های دولتی و بنگاه های اقتصادی، از جمله پیشنهادات این کارشناس روابط عمومی برای سهولت دسترسی به اهداف این شورا بود.
این کارشناس ارشد علوم اجتماعی همچنین تعریف و تقنین مفادی همراه با ضمانت اجرایی در جهت حمایت از روابط عمومی ها، تدوین برنامه ای مشخص مشتمل بر اهداف و رویکردهای شورا و نیز ایجاد ساختار نظارتی قوی برای پایش عملکرد شورا به ریاست مدیرکل روابط عمومی استانداری را از دیگر راهکارهای پویایی هر چه بیشتر شورای هماهنگی روابط عمومی ها ذکر کرد.

دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی های استان نیز با اشاره به این که تمرکز این شورا در دوره پیشین بر برگزاری دوره های آموزشی بوده است گفت: اجرای سه کارگاه آموزشی، از جمله کارگاه «تشریفات» و «فضای مجازی» از جمله اقدامات صورت گرفته از سوی این تشکل در این بخش بوده است.
علی یازرلو به عدم تناسب نیازهای جامعه رسانه ای با ساختار فعلی روابط عمومی ها اشاره و تصریح کرد: واقعیت این است که روابط عمومی ها به دلیل پیروی از چارت سنتی، از شیوه های نوین اطلاع رسانی جا مانده اند.
وی با ذکر مثالی یادآور شد: در حالی که در فضای مدرن اطلاع رسانی امروز، روابط عمومی ها به کارشناس فضای مجازی و واحد پردازش به منظور افزایش هر چه بیشتر بهره وری نیاز دارند، هنوز هم در چارت اداری، واحد سمعی بصری برای آن تعریف میشود!
مدیر کل روابط عمومی استانداری گلستان در پاسخ به میزان تاثیر شورای هماهنگی روابط عمومی ها در رفع این اشکالات اظهار داشت: تا وقتی بدنه سنتی بر روابط عمومی ها حاکم باشد نمی توان از افراد و شوراها انتظار ایجاد تحول داشت، بلکه ساختار کلی باید نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری برخورد کرده و نسبت به اصلاح سیستم اقدام کند.
یازرلو در پاسخ به این سوال که پس در چنین شرایطی، تشکیل شورای هماهنگی روابط عمومی ها در درمان کدام درد این حوزه موثر است گفت: این شورا می تواند برنامه های به روز و متناسب با نیاز روابط عمومی ها در جهت ارتقای سطح دانش این قشر تعریف کند که تحقق این مهم جز با نیازسنجی مستمر از خود روابط عمومی ها میسر نخواهد بود.
وی گفت: بسیاری از دوره های آموزشی که در حال حاضر برای کارمندان این حوزه تعریف می شود حتی به لحاظ موضوعی هم متناسب با نیازهای آموزشی آنها نیست اما در عین حال اگر کارشناس روابط عمومی در این دوره ها شرکت نکند امتیاز لازم شغلی را کسب نخواهد کرد.

یازرلو: تا وقتی بدنه سنتی بر روابط عمومی ها حاکم است نمیتوان از افراد و شوراها انتظار ایجاد تحول داشت، بلکه ساختار کلی باید نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری برخورد کرده و نسبت به اصلاح سیستم اقدام کند.

وی ادامه داد: شورای هماهنگی روابط عمومی ها همچنین لازم است در زمینه آگاهی بخشی به مدیران استان درباره نقش موثر روابط عمومی در موفقیت دستگاههای اجرایی استان ورود کند.
به گفته وی ساختار و جایگاه روابط عمومی فعلا به گونه ای است که برخی مدیران به صورت سلیقه ای و نه حرفه ای با آن برخورد می کنند.
دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی های استان با اشاره به انتخابات پیش روی این شورا در بهمن ماه جاری تاکید کرد: البته افرادی که در انتخابات آینده به عنوان اعضای این شورا انتخاب میشوند در میزان تحقق و دسترسی به این اهداف بسیار موثر و تعیین کننده خواهند بود.
یازرلو برخورداری از اطلاعات و دانش کافی در حوزه روابط عمومی، دغدغه مندی و اشتیاق و پشتکار کافی در نیل به اهداف را از ویژگی های اصلی فرد اصلح برای حضور در این شورا ذکر کرد.
وی با اشاره به ضرورت دسترسی شفاف، سریع و آسان مردم به اطلاعات و اخبار اظهار داشت: در شورای آینده تلاش خواهد شد تا با تعریف ساز و کاری مناسب نسبت به اطلاع رسانی به موقع و شفاف خدمات و امکاناتی که دولت برای اقشار مختلف جامعه فراهم آورده است اقدام نماییم.
وی تاکید کرد با اجرای این مهم مردم می توانند به موقع از حقوق و امکاناتی که دولت به منظور رفاه هر چه بیشتر طبقات مختلف اجتماعی فراهم می کند، آگاه و به شکلی مناسب و به فراخور حال از آن بهره مند گردند.
حالا که همگان، حتی خود «سیستم اطلاع رسانی دولت»، از «سیستم اطلاع رسانی دولت» شاکی اند !! و این ضعف را ناشی از اشکال سیستمی!! می دانند به نظر می رسد مغز این سیستم ناکارآمد نیازمند جراحی است!

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *