خانه / اخبار فرهنگی / رئیس علوم پزشکی گلستان: پیشرفت‌های علم پزشکی زمینه ساز ایجاد دوراهی اخلاقی می‌شود

رئیس علوم پزشکی گلستان: پیشرفت‌های علم پزشکی زمینه ساز ایجاد دوراهی اخلاقی می‌شود

گرگان- رئیس علوم پزشکی گلستان گفت: پیشرفت‌های علم پزشکی موجب ایجاد دوراهی اخلاقی در پزشکان می‌شود.
عبدالرضا فاضل شامگاه سه‌شنبه در پنجمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی در ایران که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: اخلاق بیان ارزش‌هاست و عمیقاً تحت تأثیر فرهنگ جامعه قرار دارد.
وی افزود: تفاوت‌های بسیار زیادی در اصول اخلاقی کشورهای مختلف وجود دارد چراکه اخلاقیات در فلسفه، ایدئولوژی و … ریشه دارد و این تفاوت‌ها در تعریف و تفسیر اخلاق در تمام کشورها یکسان است.
فاضل گفت: طبابت با علم اخلاق و مبانی بلندی همانند اعتماد و رازداری، احترام و ایثار به مردم همراه بوده و اینکه پزشکان در جامعه ارج‌وقرب پیدا می‌کنند به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی آن‌ها نیست بلکه به دلیل پشتیبانی اخلاقی و معنوی پزشکان از بیماران است.
رئیس علوم پزشکی گلستان ادامه داد: اخلاق پزشکی موضوعی حاشیه‌ای نیست بلکه یک اصل اساسی برای ما پزشکان بوده و از طریق آن می‌توان حقوق بیماران را ادا کنیم و انسجام حرفه‌ای به رشته خود دهیم.
وی افزود: یک هزار و 700 سال قبل از میلاد مسیح در خشت نوشته‌های اهورایی سوگندنامه‌های پزشکی یافت شده و در مبین اسلام هم اشاره‌های زیادی به اخلاق پزشکی شده است.
فاضل گفت: هرگاه صحبتی آر رفتار بین پزشک و بیمار می‌شود به حدیثی از حضرت علی (ع) می‌رسیم که در آن ارتباط برقرار کردن با بیماران و با آن‌ها زندگی کردن را جزو رموز موفقیت اطبا می‌داند.
وی افزود: امروزه گستره وسیع دنیای سلامت محتاج ممیزی و بازبینی اخلاقی است و هر پیشرفتی که در دنیای پزشکی رخ می‌دهد دوراهی اخلاقی را به وجود می‌آورد.
فاضل گفت: اینکه چطور می‌توانیم بیماری را در رابطه با شیوه درمان آگاه کنیم، چطور بیمار را درزمینه پرداخت هزینه‌ها مطلع سازیم، مؤلفه‌های پیشنهادی برای درمان گران‌قیمت به بیمار چیست، آیا پزشک وظیفه‌ای برای در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی بیمار یا تحمیل هزینه‌های گزاف به بیمار دارد یا نه آیا درمان کامل بیمار حتی با وابستگی کامل به مواد مخدر موردقبول است یا نه و … این‌ها مؤلفه‌هایی هستند که طبابت را پیچیده می‌کنند و به همین دلیل همایش‌هایی ازاین‌دست راه مؤثری برای محقق شدن اهداف موردنظر برای پاسخگویی به این دست سؤالات باشد.

حتما ببینید

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان گلستان:

شناسایی افرادی که ارز دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده اند، در دستور کار قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *