خانه / اخبار اقتصادی / در همایش اقتصاد مقاومتی و تولید دانش بنیان عنوان شد: افزایش 50 درصدی صادرات استان گلستان

در همایش اقتصاد مقاومتی و تولید دانش بنیان عنوان شد: افزایش 50 درصدی صادرات استان گلستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با اشاره به تلاش صنعتگران این استان در طی چهارسال گذشته، گفت: در این مدت به طور میانگین حجم صادرات استان گلستان 50 درصد افزایش یافته است.
حسینقلی قوانلو در همایش اقتصاد مقاومتی و تولید دانش‌بنیان با اشاره به قرار گرفتن در دهه مبارک فجر و ایام‌الله سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بسیار خوشحال هستیم که ما صنعتگران توانسته‌ایم از انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک هدیه و امانت الهی در حوزه خود حراست و پاسداری کرده و زمینه اقتدار انقلاب برای تحویل پرچم به صاحب اصلی‌اش حضرت بقیه‌الله (عج) را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد کشور در دو تا سه سال آینده با دو بحران جدی و مهم روبه‌رو خواهیم شد، افزود: بحران نخست کشور بدون تردید بحران تولید بوده و دومین بحران نیز مربوط به اشتغال و ایجاد فضای کار برای جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خواهد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با تاکید بر اینکه دو گزاره مهم در حال رخ دادن در کشور است، خاطرنشان کرد: گزاره اول کاهش 30 درصدی میانگین درآمد خانواده‌ها و طبیعتا کاهش قدرت خرید آنهاست و دومین گزاره نیز دو برابر شدن حجم صنعت تولید کشور به طور میانگین نسبت به 10 سال گذشته است.
قوانلو با اشاره به اینکه با دقت در این دو گزاره می‌توان فهمید که در تعادل عرضه و تقاضای اقتصاد کشور، این کفه تقاضاست که به شدت می‌لنگد، ادامه داد: در این شرایط تنها راهکاری که می‌تواند به داد اقتصاد کشور برسد صادرات و حمایت از تولید داخلی است.
وی با بیان اینکه برای افزایش صادرات و حمایت از تولید داخلی دو راهبرد کوتاه‌مدت و بلندمدت وجود دارد، تصریح کرد: در اقدام و راهبرد کوتاه‌مدت باید با تبلیغات و فرهنگ‌سازی تلاش کنیم تا مردم کالای ایرانی را حمایت کرده و بیشتر بخرند و از طرفی با افزایش راندمان و بهره‌وری به تولید کمک کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با تاکید بر اینکه راهبرد بلندمدت و اصلی ما در کشور نیز این است که واحدهای تولیدی ما تمام تلاش خود را بر محور تولید با کیفیت‌تر متمرکز کنند، اضافه کرد: این امر موجب خواهد شد تا بازارهای خارجی اشتیاق خرید و وارد کردن کالاهای ایرانی را داشته باشند.
قوانلو با اشاره به اینکه حجم صادرات در استان گلستان در چهار سال اخیر به طور میانگین بالغ بر 50 درصد رشد داشته است، گفت: پارسال تنها سالی بود که این روند سیر نزولی داشت اما در مجموع و با توجه به افزایش صادرات سال جاری حجم صادرات استان گلستان افزایش خوبی داشته است.
وی دلیل کاهش صادرات استان گلستان در سال گذشته را بحران مالی کشور ترکمنستان به دلیل کاهش شدید قیمت نفت دانست و اضافه کرد: این کشور به عنوان مهم‌ترین بازار هدف کالاهای صادراتی استان گلستان در سال گذشته به یک‌باره حجم واردات خود را به شدت کاهش داد.

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *