خانه / اخبار ویژه / جای خالی کودکان گلستانی در برنامه‌ریزی‌های شهری

جای خالی کودکان گلستانی در برنامه‌ریزی‌های شهری

مهین نورافروز/خبرنگارنگاهی گذرا به برخی شهرهای استان نشان می‌دهد که به‌رغم برخی تغییرات ایجاد شده در ساختار عمرانی شهرهای گلستان، جای خالی برنامه‌ریزی برای ایجاد امکانات تفریحی مورد نیاز کودکان به شدت احساس می‌شود.
این در حالی است که حتی مرکز استان به عنوان نخستین شهر پرجمعیت گلستان در سه سال گذشته بیشترین تعداد ساخت وسازهای عمرانی شهری را در کارنامه خود به ثبت رسانده، اما در کسب موفقیت برای ایجاد امکانات رفاهی ویژه کودکان موفق عمل نکرده است.
کمبود امکانات در حوزه کودکان به قدری محسوس است که به جرات می توان گفت مسئولان اجرائی و شهری، با علم به کمبود آن، بسیار فقیرانه نسبت به رفع آن عمل کرده‌اند.
کمبود فضای سبز، شهربازی استاندارد، استخر ویژه کودکان، زمین بازی، کلاس‌های ورزشی رایگان و فرهنگ‌سرای ویژه کودکان از جمله کمبودهایی است که در توسعه ساختارهای شهری توجه ویژه‌ای به آن صورت نگرفته است.
در همین راستا در طول 4 دوره عمر شورای شهرهای استان، هیچگاه به بیاد نداریم که مصوبه‌ای در رابطه با پرداختن به نیازهای شهری کودکان در دستور کار اعضا قرار گیرد و همواره اختصاص ردیف بودجه‌ای برای ایجاد امکانات شهری و رفاهی ویژه آنان خالی از لطف مانده است.
سهم کودکان گلستانی آن قدر از برنامه ریزی مدیران اجرائی اندک است، که تفریح بسیاری از آنان به بازی در خیابان‌ها و کوچه‌های پر خطر، ماندگاری در خانه‌های آپارتمانی پای تلویزیون و بازیهای رایانه‌ای خلاصه شده است.
این در حالی است که کودک به فضای سبز و محیطی طبیعی نیاز دارد که او را فارغ از هرگونه محرومیت بارآورد. چرا که نورخورشید، آب، هوا، اقلیم، گیاهان، جانوران و سایر موجودات بی جان و جاندار اصلی‌ترین نیاز اورا در طول سن رشد تشکیل می‌دهند.
روانشناسان معتقدند که فاصله گرفتن کودکان از محیط‌های طبیعی و ماندگاری زیاد آنان در چهاردیواری به نام خانه، موجب کم‌تحرکی آنان، رخوت، کسلی و حتی بی علاقگی برای رفتن به مدرسه شده است. اگر چه این کم توجهی در محیط های آموزشی نیز گریبان‌گیر آنان شده است.

حتما ببینید

فوری/ حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز

صبح امروز در جریان برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، چند فرد مسلح مراسم رژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *