خانه / اخبار اجتماعی / جامعه خبرنگاري نيازمند اقدام و عمل اساسي

جامعه خبرنگاري نيازمند اقدام و عمل اساسي

سرمقاله / سمیه مرادقلی
به پاس رشادت و زحمات بي شائبه مجموعه اصحاب رسانه و خبرنگاران در کشور 17 مرداد ماه سالروز شهادت خبرنگار صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران محمود صارمي را به عنوان روز خبرنگار تلقي مي‎کنند.
امروز نقش بي‎بديل اطلاع‎رساني در توسعه فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي جامعه بر کسي پوشيده نيست و همه از اهميت کار خبرنگاري کم و بيش آگاه هستند.
روز 17 مرداد ماه روز بازنگري زحمات و تلاش بي‎دريغ خبرنگاران است و بايد گراميداشت در اين روز به گونه‎اي براي خبرنگاران صورت بگيرد که شان و منزلت اين قشر زحمت کش حفظ شود.
شايد 17 مرداد را بتوان تنها روزي دانست که مسؤولان بخواهند ناگفته‎هاي قلم را از صاحبان قلم بشنوند وگراميداشت‎ها این روزبايد به گونه‎اي صورت بگيرد که خبرنگاران در حقيقت گوينده و مسؤولان پاسخگو ،شنونده و عمل کننده باشند.
وضعيت عرصه خبرنگاري در استان گلستان اين روزها حال خوشي ندارد و در سال گذشته مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي به اين مهم اعتراف کرد که وضعيت خبرنگاري در استان گلستان بحراني است اما براي غلبه بر بحران اطلاع‎رساني و خبرنگاري مسؤولان هنوز اقدام اساسي و قدم جدي برنداشتند.
بيش از 47 نشريه در استان گلستان در عرصه اطلاع‎رساني فعال هستند اما تقريبا نيمي از آنها تيراژي بسيار پايين دارند و حتي نشريات آنها به صورت زيرزميني توزيع مي‎شود و تا کنون فرهنگ ارشاد اسلامي براي راستي آزمايي آنها اقدامي نکرده است.
تيراژ‎هاي غير واقعي برخي نشريات که تنها به صنعت( copy/paste) روي آورده‎اند قادر نخواهند بود رسالت اصلي خود را در جامعه ايفا کنند و اين مهم باعث شده که در اوضاع بد اقتصادي نشريات استان با کاهش قابل توجه مخاطب رو به رو باشد و از سوي هزينه‎هاي درآمدي اين نشريات به دليل رقابت کاذب بسيار پايين آمده که ديگر مقرون به صرف نيست.
اگر مسئولان مي‎خواهند اقتصاد و امنيت شغلي خبرنگاران در جامعه حفظ شوند در نخستين قدم بايد نسبت به ساماندهي رسانه‎هاي استان گلستان اقدام کنند و واقعي و غير واقعي بودن نشريات استان گلستان را مورد ارزيابي قرار دهند.
در دومين گام اصحاب رسانه استان گلستان براي پايداري اقتصادي وافزايش توانمندي نيازمند به حمايت و اقدام اساسي هستند بارها مدير کل فرهنگ ارشاد اسلامي در خصوص اينکه جريان آگهي که به درآمد خبرنگاران نشريات مکتوب بستگي دارد و نحوه واگذاري آنها به نشريات اعتراض کرده و از دستگاه‎هاي اجرايي خواستار اين مهم شده که واگذاري آگهي از کانال اصلي خود يعني فرهنگ و ارشاد اسلامي عبور کند.
ولي بايد توجه داشت تحقق اين امر به اين بستگي دارد که فرهنگ ارشاد اسلامي به عنوان متولي امر نشريات استان گلستان به صورت عادلانه با نشريات استان برخورد کنند و تبعيض و ويژه بيني براي نشريه خاصي قائل نشود.

حتما ببینید

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان گلستان:

شناسایی افرادی که ارز دولتی گرفته اما کالا وارد نکرده اند، در دستور کار قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *