خانه / اخبار اقتصادی / تغییرات در حوزه حمل و نقل شهری گرگان؛ اتوبوس ها سخن می گویند

تغییرات در حوزه حمل و نقل شهری گرگان؛ اتوبوس ها سخن می گویند

ناوگان حمل و نقل شهری گرگان که سال‌هاست از درد فرسودگی رنج می‌برد، حالا به گفته مدیر عامل این سازمان نوپا با تغییراتی جدید با هدف توسعه حمل و نقل شهری روبروست.

امکانات نوین حمل و نقل، حق
شهروندان است
مدیرعامل سازمان حمل و نقل شهری گرگان با بیان اینکه توجه به خواسته‌های شهروندان در حوزه حمل و نقل شهری احترام به حقوق شهروندی آنان است، به سرزمین جم گفت: وضعیت حمل و نقل شهری گرگان، سال‌هاست تغییر جدی پیدا نکرده و این حق مسلم شهروندان است که از امکانات نوین شهری بهره مند شوند.
احمدعلی سالاری با اشاره به اینکه هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل شهری در اولویت برنامه‌های این سازمان قرار دارد، اظهارکرد: در همین راستا طرح‌های جدیدی در دست اقدام است که به زودی برای شهروندان اجرائی خواهد شد.
وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های جامع طرح ساماندهی، اجرای طرح اتوبوس‌های سخنگوست که مراحل پایانی خود را می‌گذراند و امید داریم تا آخر سال‌جاری اجرائی شود.
وی یادآور شد: البته تمامی اتوبوس‌های شهری به طور خودکار مجهز به این سامانه بوده‌اند، اما به دلیل ناآگاهی از چگونگی کارکرد این سیستم و افزایش طول عمر ناوگان اتوبوس شهری گرگان، این سیستم قادر به اجرای این برنامه نیست.
سالاری اضافه کرد: برای اجرای این برنامه نیاز به کارت‌های حافظه جدیدی است که برنامه خرید آن برای تعداد 25 دستگاه اتوبوس، با یکی از شرکت‌ها در حال انجام است و به هنگام نصب بر روی اتوبوس‌ها و بافشار دادن یک دکمه توسط راننده اتوبوس و اعلامایستگاه مورد نظر، قابل استفاده خواهد بود.
وی افزود: همچنین در راستای اجرای همین طرح،شهروندان می توانند با نصب نرم افزاری از فاصله زمانی و مکانی مقصدها مطلع و به راحتی اطلاعات مسیر مورد نظر را در اختیار داشته باشند.

اجرای طرح کتاب‌گذاری در اتوبوس‌ها
مدیرعامل سازمان حمل و نقل شهرداری گرگان، یکی دیگر از طرح‌های جدید در اتوبوس‌های شهری گرگان را قرار دادن کتاب‌های آموزشی در داخل اتوبوس‌ها عنوان کرد و گفت: این طرح مدت کوتاهی است که درتعداد 10دستگاه اتوبوس اجرائی و استقبال خوبی از آن صورت گرفته است و جنانچه آمار استقبال کنندگان افزایش یابد این طرح در تعداد بیشتری از اتوبوس‌های شهری گرگان اجرائی خواهد شد.

اخیراً ورود و خروج سواری‌های شخصی که موجب بروز برخی حوادث در ترمینال اتوبوس‌ها می‌شد ساماندهی و از ورود آزاد خودروها به داخل پارکینگ ممانعت
به عمل آمده است.

88 دستگاه اتوبوس فعال
وی در باره جایگزینی اتوبوس‌های فرسوده با ناوگانجدید گفت: از تعداد 108 دستگاه اتوبوس درون شهری، تعداد 8 دستگاه به فروش رفته و در حال اخذ مجوز برای فروش 12 دستگاه دیگر هستیم .
وی یادآور شد: لازم است که 88 دستگاه فعال دیگر نیز تعویض شوند تا بدین ترتیب سنناوگان اتوبوس شهری کاهش یابد.
به گفته سالاری،شهردار گرگان نیز نگاهی ویژه بر نوسازی اتوبوس های شهری داشته و بر خرید هر چه سریع تر اتوبوس‌های جدید از طریق بخش خصوصی و یا بودجه شهرداری تاکید دارد.
پرداخت کرایه تاکسی‌، الکترونیکی می‌شود
وی یکی دیگر از طرح‌های دردست اقدام حوزه حمل و نقل شهری را الکترونیکی کردن پرداخت کرایه تاکسی‌ها عنوان کرد و گفت: بحث پرداخت مبلغ کرایه تاکسی یکی از مشکلاتی است که رانندگان و مسافران روزانه با آن مواجه هستند و برای رفع این مشکل اقدام به راه‌اندازی سیستم الکترونیک پرداخت در داخل تاکسی‌های شهری کرده‌ایم.
وی افزود: در این طرح با استفاده از کدخوان که به صورت رایگان در اختیار رانندگان قرار می‌گیرد، برای هرراننده یک کد، همراه با عکس و مشخصات در نظر گرفته می‌شود که با لمس یک آیکون و تائید راننده تاکسی، کرایه پرداخت می‌شود و کارمزدی از مسافران کسر نخواهد شد.
وی در ادامه بابیان اینکه نصب این سیستم برای رانندگان تاکسی اجباری نیست، افزود: شرکت اجرا کننده طرح نیز متقبل شده که آموزش‌های لازم را در اختیار رانندگان قرار دهد، تا به هنگام اجرا با مشکلی مواجه نشوند.
سالاری درباره طرح تعویض تاکسی‌های فرسوده نیز گفت: در گذشته این تعویض بر اساس جایگزین کردن خودرو اجرا می‌شد، اما در طرح جدید مالکان، خودروهای خودرا به مبلغ چهار میلیون و 800 هزار تومان تحویل داده و اجباری برای خودروی جایگزین نیست.
وی افزود: تا کنون نزدیک به400 دستگاه خودروی فرسوده به مراکز خرید تحویل داده شده است.
سالاری با اشاره به اینکه تعداد سه هزار و 200 دستگاه تاکسی خطی شهری در گرگان فعالیت می‌کنند، گفت: در کنار این تعداد تاکسی، 88 دستگاه اتوبوس، 119 دفتر تاکسی تلفنی با یکهزار و 200 دستگاه خودرو و 11 شرکت سرویس مدرسه با 800 دستگاه خودرو که بخش زیادی از آن زنان هستند، مشغول به حمل و نقل مسافر هستند.
وی با بیان اینکه به تازگی حمل ونقل بار شهری نیز به وظایف این مجموعه اضافه شده است، افزود: در حال حاضر تعداد 3 شرکت در این زمینه فعالیت دارند که کار گروه جدیدی برای ساماندهی به وضعیت آنها تشکیل شده است.
وی ادامه داد: بخش دیگری از توسعه حمل و نقل شهر گرگان مربوط به ترمینال‌هاست که در این رابطه، ورود و خروج سواری‌های شخصی که موجب بروز برخی حوادث در ترمینال اتوبوس‌ها می‌شد ساماندهی و از ورود آزاد خودروها به داخل پارکینگ ممانعت شد.

چنانچه امکانات ترددی نوین‌ با ضریب ایمنی بالا در اختیار شهروندان قرار گیرد، آمار استفاده از خودروهای شخصی، آلودگی‌های زیست محیطی و حجم ترافیکی کاهش خواهد یافت.
آژانس‌های تلفنی گرگان هوشمند می‌شوند

سالاری از بحث هوشمند سازی آژانس‌های تلفنی گرگان خبرداد و افزود: در نظر داریم اجرای این طرح تا قبل از شروع سال جدید، در جهت تسهیل حمل و نقل شهری اجرائی شود. وی همچنین ازموافقت اجرائی این سازمان برای طرح گردشگری خبر داد و افزود: این طرح برای تردد آسانتر مسافران و گردشگران به اجرا درآمده است و به دفاتر گردشگری اعلام کرده‌ایم که در صورت نیاز، این سازمان آماده واگذاری اتوبوس به منظور ارائه خدمات گردشگری به مسافران است.
وی با تاکید بر این که ماهیت سازمان حمل و نقل درون شهری را شهروندان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: چنانچه امکانات ترددی نوین‌ با ضریب ایمنی بالا در اختیار شهروندان قرار گیرد، آماراستفاده ازخودروهای شخصی، آلودگی‌های زیست محیطی و حجم ترافیکی کاهش خواهد یافت.

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *