خانه / اخبار گلستان / تصویب لوایح درشورای شهرگرگان با چاشنی جنجال

تصویب لوایح درشورای شهرگرگان با چاشنی جنجال

سی‎و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر گرگان در حالی برگزار شد که در این جلسه لایحه در خصوص اجرای پروژه عملیاتی ساختمان شهرداری منطقه دو (3 کنونی)، لایحه شهرداری در خصوص اجرای عملیاتی ابنیه تاسیسات برق و مکانیک مجتمع فرهنگی و تجاری گرگان پس از نطق ناصر گرزین عضو شورای شهر گرگان مورد بررسی قرار گرفت.
بررسی این لوایح که در دوره شهرداری آقای صادقلو مناقصه و واگذاری آن به پیمانکار اتفاق افتاده بود سبب شد با وجود اینکه شهردار جدید به زودی سکانداری مدیریت شهری گرگان را برعهده می‎گیرد باز در شورای پنجم شهر گرگان موضوع مدیریت صادقلو مطرح و مورد ارزیابی قرار گیرد.
با توجه به اینکه این لوایح به ترتیب اعتبارات 2 میلیارد و 200 میلیونی و یک میلیارد و 900 میلیون تومانی به مناقصه گذاشته شده بود و از سویی شهردار برای 500 میلیون تومان اختیارات از شورای چهارم مصوب گرفته بود سبب بحث بین دو دسته گروه‎های موافق و مخالف صادقلو شهردار سابق گرگان شد.
یوسفی: عبور از خطوط قرمز صادقلو، یکی از دلایل عدم رای اعتمادم بود
علی‎اصغر یوسفی، نائب رئیس شورای شهر گرگان مدعی عبور از خطوط قرمز قانون توسط شهردار سابق شد و یکی از علت‌های انتخاب نکردن آقای صادقلو و عدم رای به انتخاب دوباره وی را این مهم دانست.
این عضو شورای شهر گرگان تاکید کرد: 75 درصد شهرداری منطقه 3 و بیش 90 درصد فرهنگ‌سرا پیشرفت فیزیکی داشته و جایگاه نظارت شورایی در این پروژه‎ها کجاست.
وی با بیان اینکه در شورای چهارم بارها و بارها پیگیر این موضوعات بودم، تصریح کرد: اختیارات شهردار صادقلو 500 میلیون تومان بود نه قرارداد 2 میلیارد و 200 میلیونی و یا قرارداد یک میلیارد و 900 میلیون تومانی و در شورای پنجم علت اینکه به وی رای ندادم این بود.
این عضو شورای اسلامی شهر گرگان به موضوع پروژه نهارخوران و تجهیز کارگاه اشاره کرد و گفت: شورا اعتقادی به این پروژه نداشت و چندین درخت در اجرای آن قطع شود و سایت همکلاسی از بین رفت تا آنجا زیر گذر اتفاق بیفتد.
یوسفی همچنین تاکید کرد که شورا باید وضعیت زمانی که مناقصه عمومی در اجرای این پروژه‎ها اتفاق افتاده را مدنظر قرار دهد و در آن زمان ممکن بود که فردی با قیمت‎پایین‎تر پیروز این مناقصه می‎شد.
وی همچنین خواستار شد که اهرم‎های نظارتی به این موضوع بپردازند و آن را بررسی کنند و اگر تخلفی در آن اتفاق افتاده مورد ارزیابی قرار دهند.
اعضای شورای شهر منافع شهر را درنظر بگیرند
آقا ملایی دیگر عضو شورای شهر گرگان هم با بیان اینکه مناقصه فرآیندی رقابتی برای کسب نازل‎ترین قیمت و بالاترین کیفیت در اجرای یک پروژه است، گفت: یک تیم واحد در شورای شهر گرگان هستیم و باید منافع شهر خود را در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه به برخی از مسائل نباید اعضای شورای شهر گرگان دامن بزنند، نسبت به پست‎های اینستاگرامی برخی از اعضای شورای شهر با شهردار صادقلو گلایه کرد و درخواست کرد فضا را اعضای شورا به سمتی ببریم که تنش‎ها کمتر شود.
وی همچنین درباره اجرای مناقصه‎های شهر با حضور یک یا دو شرکت گلایه کرد و گفت: اطلاع‎رسانی ما خوب نیست و باید تضادها را کم کنیم و به سمتی برویم که گرگان از این وضعیت موجود خارج شود.
عبدالهی: شهردار سابق گرگان در برگزاری مناقصات تخلف کرده است
فائزه عبدالهی، رئیس شورای شهر گرگان نیز با بیان اینکه در هر مناقصه نفر اول و آخر آقای شهردار است، گفت: ما ممکن است اختیار به هر فردی در مناقصه‎ها بدهیم اما همیشه این بوده و خواهد بود.
وی تصریح کرد: ما 500 میلیون تومان اختیار به شهردار صادقلو داده بودیم اما اعتبار این پروژه‎‎ها 2 میلیارد و 200 و یک میلیارد و 900 میلیونی بوده و گودال کنده شده در دوران صادقلو در مسیرنهارخوران مصوبه نداشته و به پیمانکاری که تجهیز کارگاه کرده باید 200 میلیون بپردازیم.
رئیس شورای شهر گرگان به معارفه شهردار جدید نیز اشاره کرد و اظهار داشت: معارفه شهردار جدید را در آخر هفته خواهیم داشت و حکم شهردار جدید در کارتابل وزیر کشور است و هنوز امضاء نشده است.
البته این انتقادات از سوی اعضای موافق سیاست‎های آقای صادقلو شهردار سابق بی‎‎پاسخ نماند.
جرجانی: وارد حریم شخصی افراد نشویم
ابراهیم جرجانی، عضو شورای اسلامی شهر گرگان هم در این جلسه با انتقاد به موضوع مطرح شدن مسائل شخصی اعضای شورای شهر در صحن علنی شورا اظهار داشت: وارد حریم شخصی فرد نشویم و حق اظهارنظر این‌گونه نداریم.
وی تصریح کرد: اینکه در پست‎ها و یا پروفایل عکس فردی قرار گرفته یک مسئله شخصی است و اگر عکسی بنده یا آقای رحیمی یا آقای مرتضوی گذاشتند یک امر شخصی است.
عضو شورای شهر گرگان ادامه داد: در بحث لایحه یک کاری را آغاز کردیم و مدیریت وقت قطعا دلایلی برای خود دارد.
جرجانی گفت: در کار اجرایی نمی‎توانیم هر زمانی که خواستیم کار را تعطیل کنیم و اگر گودالی حفر شده برای اینکه آب خانه مردم را خراب نکند شهردار حتی اگر هم تخلف کرده، کار را پیش برده است.
وی گفت: ساختمان منطقه 3 شهرداری در اجرای مناقصه در حال بهره‎برداری بود اما طبقه فوقانی آن رها شده بود.
رحیمی: شورای چهارم ناظر مناقصه‎ها بوده است
سعید رحیمی دیگر عضو شورای شهر گرگان ضمن انتقاد به اعضای شورای شهر که منتقد مناقصه‎های شهردار سابق بودند، اظهار داشت: شما می‎گویید چرا این‌گونه شده و این در حالی است که برخی اعضاء در شورای قبل حضور داشتید.
وی تصریح کرد: اگر تخلفی اتفاق بیفتد اهرم‎های نظارتی باید بررسی کنند و رای اکثریت لحاظ است، چرا باید این لایحه با این شرایطی که داشته پیش برود.
این عضو شورای شهر گرگان گفت: اگر این مناقصه‎ها غیرقانونی بوده اعضای شورای قبلی باید پاسخگو باشند و باید این موضوع را در نظر گرفت که اگر می‎خواستیم این پروژه‎ را در حال حاضر انجام دهیم براساس نظر کارشناسان باید با 50 درصد مبلغ بالاتر انجام می‎دادیم.
گرزین: شهردار مسئول مناقصه‎های شهرداری نیست
ناصر گرزین دیگر عضو شورای شهر گرگان هم اظهار داشت: رای هر فردی در شورای شهر گرگان با کارت موافق و مخالف مشخص می‎شود و رای اکثریت شورا ملاک است. شهردار گرگان رئیس مناقصه نیست و کمیسیون مناقصه 5 نفر است و اگر شهردار مناقصه‎ای را بخواهد نپذیرد باید دلیل داشته باشد.
عضو شورای شهر گرگان ادامه داد: هر فردی وکیل رای خودش است و ما اعضای شورای شهر مطالعه می‎کنیم و وقتی به یقین می‎رسیم به موضوعی رای می‎دهیم.
گرزین شورای شهر را ناظر و پیگیر مصوبات شورای شهر و شهرداری دانست و گفت: از شهریور ماه آقای صادقلو نبوده و چرا تاکنون اگر مشکلاتی مانند گودال در نهارخوران و مناقصه وجود داشته دنبال نکردید و در این مدت این مشکلات برداشته نشده است.
رضایی معاون شهردار گرگان هم در این جلسه با بیان اینکه در کمیسیون مناقصه، شهردار عضو نیست، افزود: اینکه این پروژه‎ها به گونه‎ای آگهی شد که پیمانکاران قبلی برنده شدند، یک برد برای شهرداری بوده است.
وی با بیان اینکه اگر پیمانکار دیگری انتخاب می‎شد غیر از زمان و لایحه تاخیرات، کلی زیان مالی داشتیم، افزود:پیمانکار با 100 درصد تهاتر این پروژه را اجرا کرد و ناگزیر شد که این کار را به اتمام برساند.
معاون شهردار گرگان گفت: در مناقصه وقتی شرایط پیمانکار فراهم باشد به سراغ پاکت قیمت می‎رویم و گفتیم اگر قیمت قبلی باشد ادامه می‎دهیم و پیمانکار به علت اینکه مقداری کار را انجام داده بود تعهد داد که آن را به سرانجام برساند.
گفتنی است دراین جلسه 2 لایحه پیمانکاری منطقه 3 و فرهنگ‎صحرا با 5 رای موافق از شورا رای گرفت.

حتما ببینید

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏

قانون نانوشته جمع آوری کنتور آب مدارس به دلیل بدهی!‏ وحید حاج سعیدی- ماموران اداره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *