خانه / اخبار گلستان / بیش از دو هزار کودک بازمانده از تحصیل استان در میان اختلاف آمار دستگاه‌ها و نهادها گم شده‌اند از فاجـعه در دل اعـداد

بیش از دو هزار کودک بازمانده از تحصیل استان در میان اختلاف آمار دستگاه‌ها و نهادها گم شده‌اند از فاجـعه در دل اعـداد

مهشید گودرزیان
بدون دستیابی به آمار صحیح از جمعیت «کودکان بازمانده از تحصیل» به تفکیک جنسیت و نوع سکونت شهری یا روستایی و تغییرات این آمار در سال‌های مختلف، نمی‌توان ارزیابی درستی از وضعیت آموزش و پرورش هر منطقه داشت. اگر دسترسی به اطلاعات و آمار صحیح و متقن را اولین و ضروری‌ترین گام برای برنامه‌ریزی اصولی به منظور پیشبرد اهداف بدانیم، فقدان آمار واحد در موضوع کودکان بازمانده از تحصیل استان، این باور را تقویت می‌کند که توقع عزم و اراده جدی از مدیران برای رفع معضلی که خود زاینده بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است، توقعی نابجاست. در حالی که عبدالرضا چراغعلی مدیر کل امور اجتماعی استانداری گلستان، آمار بازماندگان از تحصیل استان را ۲۰ هزار کودک عنوان می‌کند، آموزش و پرورش استان این تعداد را ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر می‌داند! اختلاف آماری که چراغعلی منشأ آن را در «متفاوت بودن تعاریف» می‌داند و می‌گوید: «از نظر ما کسی که در سن ۶ تا ۱۸ سالگی در مدرسه نباشد، بازمانده از تحصیل محسوب می‌شود ولی تعریف آموزش و پرورش چیز دیگری است»!!(خبرگزاری مهر،2 اسفند96)
در حالی که این دو مرجع دولتی حتی بر سر تعریف و تعداد بازماندگان از تحصیل توافق ندارند و فی‌المجلس بیش از دو هزار کودک در میان همین آمار دولتی‌ گم شده‌اند معلوم نیست که چگونه «استانداری و اداره کل آموزش و پرورش مصمم هستند تا تمهیداتی را در این زمینه در نظر بگیرند»(خبرگزاری مهر،2 اسفند96، به نقل از عبدالرضا چراغعلی)
البته در این میان آمار مدیر اجرایی مدرسه مهربانی پارس گرگان هم قابل توجه است که تعداد این کودکان را بین 20 تا 30 هزار تَن عنوان می‌کند.
***
در روزهایی که مدیران بالادستی استان احتمالاً درگیر مباحث کارشناسی و چانه‌زنی برای رسیدن به «تعریفی واحد» از کودکان بازمانده از تحصیلند و سرشان به تنظیم جداول و نمودارهای رنگی گرم، «موسسه نیکوکاری کنشگران توسعه پارس» که-به تازگی به خیریه گندم تغییر نام داده- به صورت تخصصی به حوزه کودکان بازمانده از تحصیل ورود و به گفته مدیراجرایی این موسسه تلاش کرده است تا درقالب «مدرسه مهربانی پارس» «باری از دوش دولت بردارد و بخشی از جمعیت کودکان بازمانده از تحصیل را به چرخه آموزش و پرورش استان بازگرداند.»
«امیرعلی تجری» می‌گوید که مدرسه مهربانی پارس گرگان به عنوان اولین مدرسه مهربانی، از بدو تأسیس در سال 94 تاکنون 500 کودک بازمانده از تحصیل را تحت پوشش خدمات آموزشی و حمایت تحصیلی قرار داده است.
وی که در «گردهمایی بررسی آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در کودکان» سخن می‌گفت با این توضیح ‌که محصلان این مدرسه غالباً از جامعه کودکان کار و کودکان بد سرپرست هستند یادآور شد: بیش از60 درصد هزینه‌ها از جمله لوازم‌التحریر، لباس، یک وعده غذای گرم، سرویس ایاب و ذهاب و…توسط خیرین تقبل شده و پرداخت می‌شود.
تجری به این نکته هم اشاره کرد که بخشی از حقوق معلمان و پرسنل این مدرسه تا سال گذشته از سوی یونیسف پرداخت می‌شد که در سال جاری همان مقدار هم پرداخت نشده و امورات، سخت‌تر از گذشته و تنها با تکیه بر کمک‌های مردمی پیش می‌رود.
وی در ادامه با اشاره به این‌که آمار کودکان بازمانده از تحصیل استان بیش از آن چیزی است که عنوان می‌شود اظهار داشت: اگرچه آموزش و پرورش از ارائه آمار دقیق خودداری می‌کند اما اگر فکر می‌کنید این عدد معادل ده هزار و بیست هزار کودک است باید بگویم که اشتباه می‌کنید!
این کارشناس ارشد مدیریت دولتی با بیان اینکه جمعیت سنی 6 تا 18 سال استان حدود 380 هزار نفر است، افزود: اگر آموزش و پرورش آمار شاغلین به تحصیل سال 97-96 استان را اعلان کند آن وقت از اختلاف بین این دو عدد تعداد واقعی بازماندگان از تحصیل در استان استخراج خواهد شد.
تجری با تأکید بر اینکه قصد سیاه‌نمایی دراین حوزه را ندارم خاطرنشان کرد: وجود بیست تا سی هزار کودک بازمانده از تحصیل، آن هم در استانی که در اغلب آسیب‌های اجتماعی چون طلاق، اعتیاد، بیکاری، زنان سرپرست خانوار در صدر استان‌های کشور است، معنایی جز «فاجعه» ندارد.
وی گفت: امروز بیشتر از بیست هزار دختر و پسر بازمانده از تحصیل در معرض انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی از اعتیاد گرفته تا نزاع و درگیری و ازدواج زودرس و مادر شدن نابهنگام قرار دارند. آسیب‌هایی که تا به امروز گریبان بخش عمده‌ای از این کودکان را گرفته و نتایج آن در کانون اصلاح و تربیت همین شهر به وضوح و وفور قابل مشاهده است.
مدیر اجرایی مدرسه مهربانی پارس گرگان با بیان این‌که مؤسسات و نهادهای مردمی وظیفه دارند تا جامعه را نسبت به آسیب‌های موجود حساس کرده و برای جلب مشارکت مردمی در قالب انجام مسئولیت‌های اجتماعی تلاش کنند یادآور شد: در نهایت این مسئولین هستند که باید با چشمانی باز با این واقعیات انکارناشدنی رو به رو شوند، آن را بپذیرند و برای رفع آن برنامه‌ریزی و تدبیر کنند.
تجری تأکید کرد: واقعیاتی که امروز نادیده گرفته می‌شوند و صورت مسأله‌هایی که غیرمسئولانه پاک می‌شوند، فردا گریبان جامعه را خواهند گرفت.
وی گفت: کودکی که به دلیل عدم توان پرداخت مبلغ ناچیز 5 هزار تومان، هر روز نامش از سوی مدیر مدرسه فریاد زده می‌شود، برای فرار از این فضای سنگین ترک تحصیل می‌کند و مسئولیت همه آسیب‌هایی که در محیط خارج از مدرسه بر او وارد می‌شود، بر دوش همین آموزش و پرورش است.
به گفته او، فقر، بیکاری، سطح پایین درآمد، مهاجر پذیر بودن استان و تنوع قومیتی و فرهنگی از جمله علل اساسی آمار بالای کودکان بازمانده از تحصیل در این استان است.
تجری با تأکید بر این که سیاست مدرسه مهربانی پارس گرگان بر انجام وظایف ذاتی آموزش و پرورش قرار نگرفته تصریح کرد: این مجموعه تنها تلاش می‌کند تا کودکان بازمانده از تحصیل را شناسایی و جذب کرده و دوباره به چرخه آموزش و پرورش بازگرداند و بدین ترتیب باری از دوش دولت بردارد.
وی همچنین بر ضرورت برنامه‌ریزی به منظور افزایش ضریب ماندگاری این کودکان در چرخه تحصیل تأکید کرد و گفت: نمی‌توانید تصور کنید حفظ کودکی که حتی تصور درستی از شغل ندارد و « گدایی» را شغل آینده خود می‌داند، در سیستم آموزشی تا چه حد دشوار و طاقت فرساست. بنابراین ما تلاش می‌کنیم تا با بعضی اقدامات ویژه، نسبت به بهبود تصاویر ذهنی کودکان اقدام و اشتیاق به ادامه تحصیل را در آنان ایجاد کنیم و بعد از یک یا دو سال آنان را به سیستم آموزش و پرورش تحویل دهیم.
تجری همچنین از افتتاح خانه مهربانی توسط موسسه مردم نهاد کنشگران توسعه پارس در حاشیه شهر گنبد خبر داد و گفت: حدود 20 مادر و بیش از 60 کودک از خدمات خانه مهربانی در قالب مشاوره و روانشناسی، آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های فرزند پروری و کلاسهای هنرآموزی بهره می‌گیرند.
مدیر اجرایی مدرسه مهربانی پارس گرگان اضافه کرد: همچنین تاکنون حدود 300 دانش آموز بازمانده از تحصیل در شهرهای علی‌آباد، فاضل‌آباد و گنبد شناسایی و خدمات حمایت تحصیلی در قالب پرداخت هزینه‌های ثبت نام، خرید لوازم ضروری تحصیل و نیز پیگیری وضعیت تحصیلی به آنها ارائه می‌شود.
***
در همین حال که مسئولان بالادستی استان‌ سرگرم یکسان سازی تعاریف و مشغول پیدا کردن بیش از دو هزار کودک بازمانده از تحصیل گم شده در آمار و درگیر تشکیل ستادها و نشست‌ها برای بررسی راهکارهای حل این معضلند، انجمن‌ها وسازمان‌های مردم نهاد، آستین همت بالا زده و با تکیه بر تخصص، توان اجرایی و حمایت مردمی، درست وسط میدان، پای کارند تا با برداشتن خرده سنگ‌ها، به فتح قله نائل آیند.

حتما ببینید

لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی توزیع شد

سرپرست کمیته امداد استان گلستان گفت: همزمان با فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *