خانه / اخبار گلستان / به رغم اعلام ممنوعیت؛ عرضه شیرخام در مراکزلبنی ادامه دارد

به رغم اعلام ممنوعیت؛ عرضه شیرخام در مراکزلبنی ادامه دارد

مهین نورافروزطی سه سال گذشته و پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نرخ محصولات لبنی همواره یا با افزایش آشکار مواجه بوده و یا با کاهش درصد چربی، افزایش پنهان قیمت برای محصولات کارخانه‌های لبنی رقم خورده است. به طوری که وقتیشیر با چربی ۱.۵درصد به بازار آمد، بسیاری از شهروندان از خرید آن صرف نظر کردند چون معتقد بودند شیرهای کارخانه‌ای طعم، مزه و کیفیت غذایی شیر خام سنتی را ندارد.
از سوی دیگر، شائبه غیر ارگانیک بودن شیرهای کارخانه‌ای و وجود پالم در آنها و همچنین ضعف نظارتی دستگاه‌های مسئول در این حوزه، منجر به افزایش قارچ گونه فروشگاه‌های عرضه محصولات لبنی فله‌ای و تعداد مشتریان شد که برخی کاسبان از این بازار غیرقانونی سود کلانی به جیب زدند.
فروش شیرخام سنتی ممنوع است
در حالی که عرضه این محصولات و از جمله شیر خام سنتی در بیشتر شهرهای استان، علاوه بر فروشگاه‌ها به صورت تانکری در کوچه پس کوچه‌های شهرها و از جمله مرکز استان به راحتی به فروش می‌رسد، امامعاون سلامت دامپزشکی استان، اعلام کرده است که عرضه و فروش شیر خام سنتی به هر شکل و در هر قالب در مراکز لبنی سنتی ممنوع و غیر بهداشتی است.
«بایرام گلدی پوری» با بیان اینکه مراکز لبنی سنتی که در سطح استان مشغول به فعالیت هستند فقط مجاز به تحویل انواع لبنیات سنتی هستند، به خبرنگار سرزمین جم گفت: این مراکز به هیچ عنوان مجاز به تحویل مستقیم شیر خام به شهروندان نیستند.
وی ضمن تأیید این مطلب که شهروندان به دلیل ارگانیک بودن و قیمت مناسب شیر خام به سمت آن گرایش دارند تصریح کرد:ضعف اطلاع‌رسانی و عدم آگاهی عمومی از عواقب این نوع شیرها بر سلامت، موجبات افزایش مشتریان آن را فراهم آورده است.
گلدی پوری افزود: شایع‌ترین بیماری که از راه شیر خام غیر استرلیزه به انسان منتقل می‌شود، تب مالت و سل است که عواقب خطرناک و مراحل درمانی طولانی مدت و هزینه‌بری دارد.
وی ادامه داد: تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که می‌تواند از طریق شیر خام به انسان منتقل گردد و علائمی همچون تب، سردرد،عرق فراوان، لرز، خستگی و بی‌اشتهایی در انسان ایجاد کند.
گلدی پور بیان کرد: صحبت‌های غیرفنی‌ای که در جامعه در خصوص شیرهای صنعتی از سوی برخی افراد فرصت‌طلب شایع شده، باعث شده است در چند سال اخیر برخی افراد به سمت استفاده از شیر خام روی بیاورند که این امر سلامت جامعه بشری را به مخاطره می‌اندازد .
پوری اذعان داشت: در سال‌های اخیر با هماهنگی بین بخشی با سایر ادارات طی بازدید های مشترک، چندین فقره پرونده علیه افرادی که اقدام به عرضه شیر خام می‌نمودند تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است.
دکترپوری در پایان گفت: چنانچه اداره کل دامپزشکی استان گزارشی مبنی بر فروش شیر خام از سوی شهروندان دریافت کند به سرعت رسیدگی کرده و برای فروشنده مورد نظرپرونده قضایی تشکیل می‌دهد.
نبود قیمت مصوب، دلیل اصلی خرید شیر خام سنتی
یک کارشناس تغذیه معتقد است که قیمت محصولات لبنی کارخانه‌ها کنترلی و تحت نظارت دولت است،اما لبنیات‌ سنتی قیمت مصوبی ندارند و دست تولید کننده برای بالا بردن قیمت باز است.
ملیحه نجمی افزود: با محدود شدن قیمت‌ها در لبنیات‌ تولیدی کارخانه‌ها، فروشندگان لبنیات سنتی که ظاهراً سود بیشتری هم در آن می‌بینند، گرایش بیشتری به سمت تولید این محصولات پیدا کرده‌اند.
وی ادامه داد: ظرفیت بالای استان در تولیدات دامی و در دسترس بودن شیرخام از سویی و تبلیغات فراوان برای استفاده از شیرهای محلی از سوی دیگر، باعث شده تا تعداد مشتریان این محصول در سال‌های اخیر افزایش یافته و بسیاری از شهروندان، این نوع شیر را به جای تهیه از مراکز اصلی تولید که همان گاوداری‌های تحت نظارت دامپزشکی است، از فروشندگان سیار ناشناس تهیه می‌کنند.
وی افزود: اگرچه بسیاری از این فروشندگان مجوز فعالیت ندارند، اما همچنان سود سرشاری از محل فروش شیر و محصولات لبنی فله‌ای دریافت می‌کنند.
نجمی گفت: باکتری بروسلوز که عامل بیماری تب مالت است از راه شیرهای خام غیر استاندارد به انسان منتقل می‌شود و در دمای معمولی جوشاندن در منزل به راحتی از بین نمی‌رود. بنابراین اکیداً توصیه می‌کنیم که شهروندان از خرید شیر خام سنتی اجتناب کنند.
در همین حال کارشناسان بهداشت محیط اداره کل بهداشت استان رسیدگی به موضوع فروش شیر خام و فرآورده‌‌های لبنی را در حیطه اختیاری بهداشت ندانسته و گفتند که به لحاظ قانونی دست بازرسان این حوزه برای نظارت بر این اماکن بسته است!!

حتما ببینید

لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی توزیع شد

سرپرست کمیته امداد استان گلستان گفت: همزمان با فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *