خانه / اخبار ویژه / اینچه‌برون در یک قدمی منطقه آزاد

اینچه‌برون در یک قدمی منطقه آزاد

 

 

 

هفته گذشته تصویب یک فوریتی منطقه آزاد اینچه‌برون خبری خوش و امیدبخش برای بسیاری از مردم و مسئولان استان بود که امید توسعه تجاری استان و تحول اقتصادی را نوید می‌دهد.

از سوی دیگر تصویب این یک فوریت به معنای پایان کار نیست و تنها یکی از قدم‌های مهم برای رسیدن به خط مقدم تصویب نهایی این لایحه برداشته شده و تا تصویب نهایی آن، گام‌های مهم و سختی در پیش است.

با تصویب این یک فوریت، بررسی موضوع در مجلس شورای اسلامی سرعت گرفته و حال باید نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، جنگ توجیه و لابی را در بین نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی مجلس ادامه دهند و توان و دیپلماسی مذاکره و نفوذ خود را به نمایش بگذارند.

نبی‌اله هزارجریبی نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی در حاشیه نخستین کنفرانس ملی ربات‌های پروازی که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: تصویب این یک فوریت اقدامی مهم و بسیار سخت بود و پس از مذاکرات فراوان محمع نمایندگان استان، استاندار گلستان و دیگر مسئولان با رئیس مجلس شورای اسلامی و دیگر همکارانمان در مجلس شکل گرفت.

وی ادامه داد: برای تصویب نهایی باید اقدامات سخت‌تری را در کمیسیون‌ها پیگیری کنیم زیرا استان‌های دیگر امروز هوشیار شدند و آنها نیز با جدیت از دولت و مجلس تقاضای اجرای منطقه آزاد در استان‌های خود را دارند.

هزارجریبی بیان کرد: این روند به هیچ عنوان برای استان ما مناسب نیست و با تقاضاهای مکرر استان‌ها برای اجرای منطقه آزاد موافق نیستم.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اجرای منطقه آزاد برای استان ما یک موضوع حیاتی است و به هر صورت باید این مهم انجام شود.

هزارجریبی بیان کرد: خودم در چند فراکسیون عضو هستم و به شدت تلاش می‌کنم تا اجرای منطقه آزاد در استان گلستان اجرایی شود.

گفتنی است، در حال حاضر استان گلستان برای اجرای منطقه آزاد اینچه‌برون یک گام جلوتر از سایر استان‌ها است و حتی می‌توان گفت یک گام از اجرای بسیاری از پروژه‌های مشابه جلوتر است.

در بسیاری از پروژه‌های بزرگ، ابتدا بستر قانونی آن را فراهم می‌کنند و سپس اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اجرای پروژه را اجرایی خواهند کرد اما در پروژه منطقه آزاد اینچه‌برون در حال حاضر مدیریت منطقه مشخص است و تمام امکانات لازم برای اجرای هرچه سریعتر پروژه در استان وجود دارد.

استاندار گلستان در این خصوص به خبرنگاران استان اظهار کرد: مدیریت منطقه آزاد تشکیل شده، مکانی به عنوان دفتر منطقه آزاد تشکیل شده و موقعیت آزاد که 120 هزار هکتار از منطقه اینچه‌برون تا مسیر دریا است، ممهور به مهر منطقه آزاد شده است.

حسن صادقلو گفت: امید داریم تا لایحه هرچه زودتر تصویب شود تا اقدامات اجرایی را آغاز کنیم.

بر اساس این گزارش، ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان گلستان است که دولت این موضوع را به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد اما در مجلس گذشته تصویب نشد.

در پی مذاکرات مسئولان استان با رئیس مجلس شورای اسلامی مقرر شد لایحه به صورت فوریتی از طرف دولت به مجلس تقدیم شود که دولت آن را به صورت یک فوریت به مجلس تقدیم کرد که روزهای گذشته یک فوریت آن تصویب شد و باید برای تصویب نهایی، لایحه پس از بررسی در کمیسیون‌های اصلی و فرعی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

لازم به ذکر است در صورت عدم تصویب لایحه به صورت فوریتی، بررسی موضوع ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون، هفت ماه آینده به صورت عادی در مجلس پیگیری می‌شد.

 

حتما ببینید

فوری/ حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز

صبح امروز در جریان برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، چند فرد مسلح مراسم رژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *