خانه / اخبار ویژه / امسال3 هزار و 500 دانش آموز گلستاني در طرح پوشش تحصيلي قرارندارند

امسال3 هزار و 500 دانش آموز گلستاني در طرح پوشش تحصيلي قرارندارند

بر اساس بررسي‌هاي آماري صورت گرفته توسط اداره کل آموزش و پروش استان، پيش‌بيني شده بود که امسال تعداد 316 هزار دانش آموز درکلاس‌هاي درس حضور داشته باشند، که با گذشت يکماه از شروع سال تحصيلي 3 هزار و 500 دانش‌آموز در مقطع ابتدايي و متوسطه هنوز به مدارس مراجعه نکرده‌اند.

اين در حالي است که بنا به گفته معاون آموزش ابتدايي اداره کل آموزش و پروش استان، هر ساله تعدادي از دانش‌آموزان بنا به دلايل مختلفي چون ازدواج زير سن قانوني، فقرمالي خانواده‌ها، کار براي امرار معاش خانواده و يا اعتياد و کم توجهي والدين وارد مدارس استان نمي‌شوندو جزو گروه بازماندگان تحصيلي قرار مي‌گيرند.

گلستان بالاتر از ميانگين کشوري در جذب دانشآموز

«فرج ا..رزاقي» با اشاره به اينکه طي چند سال اخير جذب دانش‌آموز در دوره ابتدايي 2درصد افزايش داشته است، گفت: اين افزايش به دليل برنامه ريزي منسجم اين ادراه کل، در جهت آموزش به دانش‌آموزان اتفاق افتاده، به گونه اي که حتي براي يک کلاس دو نفره نيز معلم فرستاده شده است.

وي در ادامه با بيان اين مطلب که گلستان در ثبت نام دانش‌آموزان مقطع ابتدايي از ميانگين کشوري بالاتر است، افزود: اين استان با رقم 98.81 درصد ثبت نام از ميانگين کشوري که رقمي حدود 97.89 درصدعنوان شده، بيشترين تعداد جذب در را کشور داشته است.

رزاقي تعداد دانش‌آموزان پيش‌بيني شده براي مقطع ابتدايي در استان را نزديک به 198 هزار نفر عنوان کرد و افزود: از اين تعداد  37 هزار و 132 نفر را محصلان کلاس اولي تشکيل مي‌دهند که هم اکنون با گذشت يکماه از شروع سال تحصيلي هنوز تعداد يکهزار و 500 نفر از کل اين دانش‌آموزان در مدارس حضور ندارند.

معاون آموزش ابتدايي اداره کل آموزش و پرورش استان، افزود: در حالي که طبق آيين‌ نامه وزارت آموزش و پرورش، همه دانش‌آموزان تا پايان دوره راهنمايي، ملزم به حضور درمدارس هستند، اما به دليل وجود خلا همکاري برخي دستگاه‌هاي نظارتي در کنار آموزش و پرورش، تعدادي از آنان، از پوشش تحصيلي خارج شده‌اند.

وي افزود: هم اکنون در حال پيگري و بررسي علل حضور نيافتن اين تعداد دانش‌آموز بازمانده از تحصيل در نقاط مختلف استان هستيم  تا بتوانيم هر چه سريع‌تر آنان را به مدارس بازگردانيم.

وي با بيان اين مطلب که بر اساس سياست هاي جديد، تحصيل حق همه دانش‌آموزان گلستاني است، گفت: يکي ديگر از اقدام‌هاي مهم اين ادراه کل  دريافت شناسنامه براي کودکان بي هويت بوده است که از تعداد 5 هزار و 133 نفر از  کودکان شناسايي شده، تعداد 3 هزارو 800 نفر  اتباع و مابقي فاقد شناسنامه بودند که پس از انجام مراحل اداري براي تعداد 158 نفر از آنان شناسنامه دريافت شدو در ليست دانش‌آموزان قرارگرفتند.

معاون آموزش ابتدايي اداره کل آموزش و پرورش استان، با بيان اينکه سهم آموزش و پرورش از همکاري و حمايت دستگاه‌هاي اجرايي بسيار اندک است گفت: چنانچه قرار است در زمينه‌هاي مختلف به توسعه پايدار برسيم، همه مسئولان استاني بايد دغدغه افزايش سطح تحصيلات و حمايت از دانش‌آموزان و نظام آموزشي را داشته باشند. در غير اين‌صورت هر اندازه بخش‌هاي ديگر تقويت شود، اما نظام آموزشي با مشکلاتي چون کمبود مدرسه و ترک تحصيل دانش‌آموزان روبرو باشد، دست يافتن به افق‌هاي بلند مدت براي استان دورر از دسترس خواهد شد.

رزاقي در پايان ازدواج غير رسمي کودکان در سن ابتدايي را يکي از معضلات بزرگ اجتماعي استان عنوان کرد و افزود: به رغم اقدام‌هاي انجام شده تا کنون موفق به کاهش جدي و يا جلوگيري از اين آسيب نبوديم و چنانچه دستگاه‌هاي مسئول در بحث آسيب‌شناسي استان در کنار آموزش و پرورش قرار نگيرند، همچنان  بايد شاهد ترک تحصيل تعدادي از دانش‌آموزان باشيم.

25 هزار دانشآموز مقطع متوسطه تحصيل نميکنند

از سوي ديگر معاون متوسطه اين اداره کل با اشاره به اينکه رتبه آموزشي استان از 27 در سال 93 به رتبه 12 در سالجاري ارتقاء پيدا کرده است، گفت: بر اساس مدل‌هاي مفهومي که تعرف شده، انتظار مي‌رود گلستان در سال 98 بتواند رتبه يک علمي دانش‌آموزي کشور را به خود اختصاص دهد.

دکتر«ابراهيم حاجيلري» افزود: سال گذشته تعداد 25 هزار دانش‌آموز گلستاني در مقطع متوسطه از فرصت تحصيلي محروم شده‌اند و اين در حالي است که اين اداره کل حتي در دور ترين نقاط استان براي رفاه حال دانش‌آموزان اقدام به برگزاري کلاس و اسقرار معلم کرده است.

وي بابيان اين مطلب که سعي کرده‌ايم با ايجاد بسترهاي جديد تعداد زيادي از اين دانش‌آموزان را به کلاس‌هاي درس برگردانيم، گفت: اگر چه اين کار با ارسال بسته ها تشويقي و حمايتي در رابطه با هزينه‌هاي تحصيل و همچنين آموزش از راه دور با بسته‌هاي آموزشي صورت گرفته است، اما همچنان شاهد خروج تعدادي از دانش‌آموزان از فضاي تحصيلي استان هستيم.

حاجيلري ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده امسال  از تعداد 118هزار نفر از دانش آموزان مقطع متوسطه حدود 3هزار نفر از آنان در مدارس حضور نداشتند و با اقدام‌هاي انجام شده فقط تعداد يک‌هزار نفر از آنان جذب کلاس‌هاي درس شدند، اما هنوز وضعيت بازگشت 2هزار نفر ديگر همچنان نا معلوم است و در حال پيگيري است.

وي با اشاره به اينکه گلستان جزو سه استان برتر کشور در بحث هدايت تحصيلي است، گفت: در حال حاضر 43 درصد از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوره دوم در هنرستان‌ها و مراکز کار و دانش تحصيل مي‌کنند که تعداد آنان3 درصد بيشتر از ميانگين کشوري است.

بر اساس سرشماري سال 90 تعداد دانش‌آموزان بازمانده از تحصيل استان که بين سنين 10نا 20سال هستند6 هزارو794 نفر اعلام شده است که فقط تعداد 481 نفر از تا سال 94 جذب کلاس‌هاي درس شدند.

 

حتما ببینید

فوری/ حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز

صبح امروز در جریان برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز، چند فرد مسلح مراسم رژه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *