خانه / Uncategorized / اعتراض رانندگان حمل نخاله به الزام تخلیه بار در توسکستان به جای هزارپیچ ؛ دیگی که برای من نجوشد…

اعتراض رانندگان حمل نخاله به الزام تخلیه بار در توسکستان به جای هزارپیچ ؛ دیگی که برای من نجوشد…

گروه اجتماعی / تا پیش از سال 95، مصالح و نخاله های ساختمانی شهر گرگان پس از بارگیری توسط ماشینهای بزرگ و کوچک حمل نخاله، در منطقه ی هزارپیچ تخلیه می شد. از یکی دوسال پیش و به دنبال دستور صادره از سوی استانداری، مقرر شد که محل تخلیه این نخاله ها -حتی برای وسایط کوچک تری چون نیسان و خاور- از هزارپیچ به توسکستان تغییر کند.
همین دو خط دستور به ظاهر ساده استانداری که با ملاحظات به حق زیست محیطی و با هدف حفاظت و حراست هر چه بیشتر از «هزارپیچ» به عنوان محور گردشگری گرگان، صادر شد، موجبات اعتراض و تجمع رانندگان وسایل حمل نخاله را در صحن علنی این هفته شورای شهر گرگان فراهم آورد. جماعتی که در پی صدور این دستور، روزی و معیشتشان دستخوش آسیب های جدی قرار گرفته و می گویند:
نان شبمان را دریابید، ما را به گردشگری و محیط زیست چه کار؟
مقرون به صرفه نبودن حمل بار تا توسکستان توسط وانت بارها به دلیل ظرفیت محدود بارگیری و به دنبال آن هزینه های گاه به گاه جرایم رانندگی ناشی از اضافه بار،افزایش هزینه های سوخت به واسطه طولانی شدن مسافت، مستهلک بودن و سن بالای وسایط حمل نخاله و تهدید روزافزون خطرات جاده ای، بخشی از اعتراضات این صنف، به تبعات ناشی از دستورالعمل صادره بود. تعدادی از وانت داران معتقد بودند که در صورت تداوم این وضع، چاره ای جز فروش وسیله کار خود ندارند چون جز ضرر، عایدی دیگری نصیب آنان نمی شود.
سخنگوی شورای شهر گرگان نیز مطالبات این صنف را به حق دانست و افزایش مخاطرات جاده ای ناشی از تردد مداوم ماشینهای حمل نخاله در محور گرگان – توسکستان را امری محتمل رو به یقین عنوان کرد.

حرکت دستهای شورائیان که به رانندگان معترض اجازه داد تا اطلاع ثانوی باز هم در هزارپیچ نخاله تخلیه کنند بار دیگر نشان داد هر قانون، بخشنامه، آیین نامه، دستورالعمل و … که در بدو نگارش، اصل جامعیت و مانعیت را رعایت نمیکند محکوم به «دور خوردن» و احتمالا «شکست» است.

حسین ربیعی همچنین از هزار پیچ به عنوان منطقه ای که «هیچ استفاده ای از آن نمی شود» یاد کرد و مدعی شد: «تا 10 یا 20 سال آینده هم می توان به راحتی خاک و نخاله های ساختمانی شهر گرگان را در هزار پیچ تخلیه کرد و هیچ مشکلی نه از نظر سیمای شهری و نه از نظر زیست محیطی به وجود نخواهد آمد.»
ربیعی بر این باور است که حساسیت زیست محیطی در توسکستان به مراتب بیش از هزارپیچ است، چون به گفته وی دفن نخاله در توسکستان امکان کشاورزی در این منطقه را در سالهای آینده از بین می برد.
درهمین حال محسن کریمی معاون خدمات شهری شهرداری گرگان در همین نشست اظهار داشت که تخلیه نخاله در توسکستان با مجوز محیط زیست صورت می گیرد.
وی مقاومت و اعتراضات ناشی از تغییر را امری طبیعی دانست و تاکید کرد: مسئولین شهری نمی توانند نسبت به بهبود وضعیت شهر و ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان در بلند مدت، بی تفاوت باشند.
شهردار گرگان نیز با تاکید بر اینکه اجرای هر طرح، پروژه و هر گونه تصمیم گیری شهری از سوی مدیران باید با کمترین میزان آسیب و تبعات اجتماعی همراه باشد گفت: در عین حال نباید فراموش کرد که حفاظت از منطقه گردشگری هزارپیچ به منظور جذب سرمایه گذار صورت گرفته و سرمایه گذاری در آن علاوه برمنافع گردشگری، در ایجاد اشتغال پایدار نیز موثر است.
عبدالرضا دادبود اضافه کرد: در طول این مدت، برخی سرمایه‎گذاران به دلیل نگرانی از تخلیه نخاله و فاضلاب شهری، از سرمایه گذاری در هزارپیچ پشیمان شده اند و این آسیبی جدی در مسیر توسعه شهری محسوب می شود.

سخنگوی شورای شهر: «تا 10 یا 20 سال آینده هم می توان به راحتی خاک و نخاله های ساختمانی شهر گرگان را در هزار پیچ تخلیه کرد و هیچ مشکلی نه از نظر سیمای شهری و نه از نظر زیست محیطی به وجود نخواهد آمد.»

اگرچه شورائیان از شهردار گرگان خواستند تا ضمن تعاملات سازنده با استانداری گلستان ، نسبت به اتخاذ تصمیم در جهت رفع مشکلات این صنف اقدام و بدین ترتیب از آسیبها و تبعات احتمالی آینده جلوگیری کنند اما حرکت دستهای در هوا چرخان شورائیان که در پایان جلسه به طور غیر رسمی به رانندگان معترض اجازه داد تا اطلاع ثانوی باز هم در هزارپیچ نخاله تخلیه کنند، بار دیگر نشان داد هر قانون، بخشنامه، آیین نامه، دستورالعمل و … که در بدو نگارش اصل جامعیت و مانعیت را رعایت نمیکند محکوم به «دور خوردن» و احتمالا «شکست» است.
کارگری که در صحن علنی شورا با خشم، از «گردشگر» به عنوان «پولدار بی درد» نام می برد و ممانعت از تخلیه نخاله به منظور حفظ شأن گردشگری منطقه هزارپیچ را به بهای»لگدمال شدن قشر ضعیف» می داند، به «دیده نشدن» و «حساب نیامدن» معترض است و آنگاه که می بیند در د–گ تغییرات توسعه شهری سهمی برای او نمی جوشد، توسعه گردشگری و حفاظت از محیط زیست را اشرافی گری تلقی کرده، بر آن می تازد و در بهترین حالت، از همراهی با مدیران شهری سر باز میزند و احتمالا نتیجه هم می شود همان که جرجانی نماینده شورای شهر پیش بینی می کند که «عدم حل مشکلات رانندگان باعث می شود که در آینده بخشی از نخاله ها در رودخانه‎ها و حاشیه‎های شهر گرگان تخلیه شوند.»

حتما ببینید

لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی توزیع شد

سرپرست کمیته امداد استان گلستان گفت: همزمان با فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *